Skip to main content

Avustralya, federal hükümete ait cihazlarda TikTok uygulamasının kullanımını yasakladı.

TikTok’un güvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle hükümet cihazlarında kullanımını yasaklama konusunda diğer ülkelere Avustralya da katıldı. İstihbarat ve güvenlik teşkilatlarından tavsiye aldıktan sonra Salı günü kararı duyuran Başsavcı Mark Dreyfus, yasağın “mümkün olan en kısa sürede” uygulanacağını söyledi.

Karar, Avustralya’yı Five Eyes istihbarat ittifakındaki müttefikleriyle aynı çizgide buluşturdu. ABD, İngiltere, Kanada, Belçika ve Fransa da benzer yasaklamaları duyurmuş, Yeni Zelanda parlamentosu da uygulamanın yasama organına erişimi olan tüm cihazlardan kaldırılmasını emretmişti.

Konuya aşina iki NATO yetkilisine göre Norveç ve Avrupa Parlamentosu da benzer adımlar attı ve geçen hafta NATO personelinin uygulamayı NATO tarafından sağlanan cihazlara indirmesini yasakladı.

TikTok’un Avustralya ve Yeni Zelanda Genel Müdürü Lee Hunter, Avustralya’nın bu kararını siyasi olarak nitelendirdi ve hayal kırıklığı yaşadığını açıkladı. Hunter ayrıca, uygulamanın ülke için bir güvenlik riski oluşturduğunu gösteren hiçbir kanıt bulunmadığını belirtti.

Kaynak: Australia bans TikTok on federal government devices – CNN