Skip to main content

İngiltere, hükümete ait cihazlarda TikTok’u yasaklayarak AB, ABD ve Kanada’ya katıldı.

Bloomberg’de yer alan habere göre İngiltere, hükümete ait cihazlarda TikTok’u yasakladı.

The Times da daha önce, planlara aşina bir kaynak Bloomberg’e TikTok’un hükümete ait cihazlarda yasaklanacağını söylemeden önce, İngiltere’deki bir güvenlik incelemesinin hassas verilerin güvenliğiyle ilgili endişeleri dile getirmesinin ardından yasağın önerileceğini bildirdi.

The Guardian’a göre ise AB’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu, geçen ay personeline uygulamayı telefonlarından silmeleri için 15 Mart’a kadar süreleri olduğunu söyledi.

TikTok’un hükümet çalışanları hakkında hassas bilgiler toplayıp Çin hükümetine veya istihbarat servislerine iletebileceği korkusuyla ABD ve Kanada’da da benzer yasaklar oldu.

Ancak en son yasak, TikTok’un Avrupalı ​​milletvekillerini kullanıcı verilerinin güvende olacağına ikna etmek için yaptığı “Project Clover”a rağmen geldi. Proje kapsamında yöneticiler geçen Pazartesi günü İngiliz politika danışmanlarıyla bir araya geldi. Ancak bazı katılımcılar The Wall Street Journal’a şeffaflık çabalarını takdir etmelerine rağmen TikTok’un Çin hükümetinin bir emrini reddedebileceğinden hâlâ şüphe duyduklarını söyledi.

Bir TikTok sözcüsü, “Birleşik Krallık hükümetinin sahip olabileceği belirli endişelerin ayrıntılarını beklerken, böyle bir hareket bizi hayal kırıklığına uğratır. Başka yerlerdeki benzer kararlar yersiz korkulara dayanıyor. Ancak endişeleri gidermek için hükümetle birlikte çalışmaya kararlıyız” dedi.

TikTok, Avrupa’daki yaklaşık 150 milyon kullanıcının verilerinin yerel olarak depolanmasını sağlamak için İrlanda ve Norveç’te iki veri merkezi daha inşa ettiğini söyledi. Şirket, “Herhangi bir veri erişimi, yalnızca ilgili veri koruma yasalarına uymakla kalmayacak, aynı zamanda önce bu güvenlik ağ geçitlerinden ve ek kontrollerden geçecek” dedi.

Kaynak: The UK is banning TikTok on government devices — joining the US, Canada, and the EU — despite a charm offensive dubbed ‘Project Clover,’ report says – Business Insider