Skip to main content

Fransa, hükümet cihazlarında TikTok gibi eğlence uygulamalarını yasakladığını açıkladı.

Bir süredir yasaklarla boğuşan TikTok’un, son olarak Fransa’da devlet çalışanlarının telefonlarında da kullanılması yasaklandı.

Fransa Kamusal Dönüşüm ve Hizmet Bakanı Stanislas Guerini tarafından yapılan açıklamaya göre, Fransa hükümeti yalnızca TikTok’u değil, diğer tüm eğlence uygulamalarını da hükümet cihazlarında yasakladı. Fransa hükümeti açıklamasında son birkaç haftadır, birçok ülkenin, kendi kamu idareleri tarafından TikTok uygulamasının indirilmesini ve yüklenmesini sınırlayan veya yasaklayan önlemler aldığını söyledi. Başta güvenlik olmak üzere, risklerin bir analizinden sonra hükümetin bundan böyle eğlence amaçlı uygulamaların kamu görevlilerine sağlanan profesyonel telefonlara indirilmesini ve kurulmasını yasaklamaya karar verdiğini ifade etti.

Örneğin, ABD Temsilciler Meclisi, Kanada’da olduğu gibi, TikTok’u milletvekillerinin devlet tarafından verilen mobil cihazlarında yasakladı. Avrupa Komisyonu, tüm çalışanlardan TikTok’u iş cihazlarından da kaldırmalarını isteyen bir yönerge yayımladı. Yakın zamanda İngiltere de, hükümete ait cihazlarda TikTok’u yasakladı.

Veri gizliliği konusunda endişe duyduklarını belirten hükümetler, kullanıcı verilerinin Çin hükümeti tarafından saklanabileceğine ve bu verilere erişilebileceğine inanıyor. Kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşmadığını söyleyen şirket, yakın gelecekte yerel kullanıcıların verilerini Avrupa’da depolamak için birden fazla veri merkezi kuracağını ve işleteceğini belirterek Avrupa hükümetlerine güvence vermeye çalıştı.

Geçen hafta ABD Kongresi’nde ifade veren TikTok CEO’su Shou Zi Chew da, TikTok’un Çin hükümeti ile ilişkisinin bulunmadığını belirtti.

TikTok’un yanı sıra diğer eğlence amaçlı uygulamaların Twitter, Instagram, Netflix, Candy Crush ve diğer oyunlarla birlikte flört uygulamaları olduğu belirtiliyor. Fransa hükümeti açıklamasında “Eğlence uygulamaları, devlet ekipmanlarına yerleştirilecek yeterli düzeyde siber güvenlik ve veri korumasına sahip değil. Dolayısıyla bu uygulamalar, bu idarelerin ve kamu görevlilerinin verilerinin korunmasına yönelik bir risk oluşturabilir” diyor.

Kaynak: France bans recreational apps like TikTok on government devices – TechCrunch