Skip to main content

ABD hükümeti ile bir süredir ters düşen TikTok’un Amerika’da yasaklanıp yasaklanmayacağını belirleyecek duruşmalar dün başladı.

TikTok CEO’su Shou Zi Chew dün düzenlenen ABD Kongresi’nde ifade verdi. Milletvekilleri CEO Chew’i Çin ile olan bağları ve uygulamanın gençleri korumak için yaptıkları hakkında sorguya çekti.

TikTok’un Amerikan vatandaşlarının verilerini Çin hükümeti ile paylaştığı, çocukları zararlı içeriklere yönlendirdiği ve bağımlılığa sebep olduğu hakkındaki iddialara yanıt veren Chew, TikTok’un Çin hükümeti ile ilişkisinin bulunmadığını belirtti.

Popüler video uygulamasını yasaklama çağrılarını savuşturmaya çalışmakla karşı karşıya kalan Chew, “Platformumuzu seven 150 milyondan fazla Amerikalı var ve onları koruma sorumluluğumuz olduğunu biliyoruz” dedi.

Milletvekilleri kongrede Chew’i ByteDance’in Çin hükümetiyle olan ilişkisi hakkında defalarca sorguladı ve TikTok’un ABD kullanıcılarının verilerini koruyabileceğinden şüphe duyduklarını dile getirdi. Duruşma Çin ile iddia edilen ilişkilere odaklansa da, milletvekilleri veri toplama ve gençleri TikTok’taki zararlı içeriklerden koruma dahil olmak üzere diğer endişelere de değindi.

Bu ayın başlarında Biden yönetimi, uygulamanın çatı şirketi ByteDance’in uygulamadaki hissesini satmasını, aksi takdirde olası bir yasakla karşı karşıya kalmasını talep etti. Aralık ayında ABD’li milletvekilleri, uygulamayı hükümet cihazlarından yasakladı. Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda, AB üye ülkeleri ve Tayvan dahil olmak üzere diğer ülkeler de benzer adımlar attı.

Bakalım TikTok Amerika’da yasaklanacak mı birlikte göreceğiz.

Kaynak: TikTok CEO Testifies Before Congress: Here Are Some of the Key Moments – CNET