Skip to main content

SheMakes projesinin üçüncü dönem programına kabul edilen 16 kadın lider belli oldu.

İş dünyasında gelecek vadeden genç kadınları desteklemek amacıyla 2020’den bu yana Google Türkiye ve MediaCat işbirliğinde gerçekleşen SheMakes’in üçüncü döneminin parçası olmaya hak kazanan isimler belli oldu. Bu yıl KAGİDER’in de desteğini arkasına alan program, kısa listeye kalan 35 girişim arasından 15 girişimin başındaki toplam 16 genç kadını ağırlamaya hazırlanıyor.

35 finalist arasından en iyi 15 girişimi belirleyen SheMakes Üçüncü Dönem Seçici Kurul Üyeleri şu isimlerden oluşuyor: MediaCat Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, Google Türkiye Perakende ve Teknoloji Lideri Alpagut Çilingir, KAGİDER Başkanı Emine Erdem, A.K.A. Dijital Kurucusu Aslı Kızmaz, Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, WPP CEO & AKQA Istanbul Group ECD Sami Basut, Öğretmen Dilek Livaneli, aRthuR Kurucu Ortağı Can Faga, Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin ve L’Oréal Türkiye Ülke Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen.

Gökçe Nur Oğuz – Playable Factory

Oynanabilir reklamların önemini ve bu alandaki üretimin yetersizliğini fark eden Gökçe Nur Oğuz’un girişimi Playable Factory, serüveninin dördüncü yılında. Zynga, Rovio, King, Dream, Trendyol, L’Oréal ve Lego gibi firmalarla çalışan markanın en büyük hedefi dünyada sayılı reklam teknolojileri üreten şirketlerden biri olmak.

Tuğçe Güdük – Hub21forGirls

STEM alanında eğitim alan kadın sayısını artırmak amacıyla hayata geçirdiği Hub21forGirls ile köy okullarına teknoloji odaları kuran ve 220 öğrenciye online kodlama eğitimi imkânı sunan Tuğçe Güdük’ün büyük bir hayali var: “Sadece teknoloji değil, Köy Enstitüleri gibi ülkemizi ve gençleri kalkındıracak, her alanda eğitimler verilen oluşumlar inşa etmek.”

Seda Fırın – Kekele TV

Kekemeliği nedeniyle akran zorbalığına maruz kalan ancak bu kötü deneyimi faydalı bir girişime dönüştüren Seda Fırın, Kekele TV ile daha çok kekemeye erişmeyi ve farkındalık yaratmayı hedefliyor. İngilizce altyazılarla dünyaya açılmayı başaran Fırın’ın şimdilerdeyse aklında işverenler ile kekemeler arasında köprü kuracak bir girişim fikri var.

Gözde Gülbaş – Toprak Mekatronik

Felçli, yarı felçli ve kas eklem problemi yaşayanların elektronik cihaz kullanımını kolaylaştıracak cihazlar üreten üç genç mühendisten biri Gözde Gülbaş. Cihazlarıyla engelli insanlara istihdam olanağı da sunan Gülbaş’ın kurucu ortağı olduğu Toprak Mekatronik, asıl engelin insanda değil teknolojide olduğunu göstermek istiyor.

Begüm Erbak & Elif Nur Arslan – MedHeal

Kötüleşen ekonomiyle birlikte varlığını çok daha fazla hissettiğimiz, bugünün en önemli sorunlarından biri de ilaca erişim. Begüm Erbak ve Elif Nur Arslan tarafından kurulan MedHeal, tedavi yardimi ihtiyaci olan ve bağişçıları bir araya getirerek dezavantajlı gruplar için ilaca erişim ve toplum için sosyal kalkınma sağlamayı hedefliyorlar.

Ezgi Davulcu – Mundi Herbal

Halihazırda yaşadığı ve çiftçilik yaptığı Adana Çatalpınar köyünde yetiştirdiği tıbbi aromatik bitkilerle, narenciye ve zeytinden katma değerli ürünler elde eden Ezgi Davulcu, Mundi Herbal markası altında sahiplerine kavuşturduğu ürünleriyle, sunduğu hizmetin yanı sıra kırsal kalkınmaya ve bölgesel gelişime de katkı sağlıyor.

Zeynep Balca Yılmaz – Werover

Zeynep Balca Yılmaz’ın kurucu ortağı olduğu Werover, yenilenebilir enerji varlıklarının erken hasar ve sağlık takibi, risk planlaması ve dijitalleşmesi için AI, IoT ve robotik çözümler üretip geliştiren bir girişim. Balca Yılmaz’ın Weroever ile bir diğer amacıysa, bu alanda çalışmak isteyen mühendis kadınlara ilham ve fırsat sunabilmek.

Melis Bilgili Baki – Melo App

Yeterli zamanı olmayanların kişisel bakım hizmetlerine bulundukları konumdan erişmelerini sağlayan Melo App, 28 şehirde 3 bini aşkın sertifikalı sanatçısıyla faaliyet gösteren bir teknoloji girişimi. Melo App Kurucusu Melis Bilgili Baki’nin tabiriyle ise “Güzellik sektöründe dijital dönüşümü başlatan bir tekno-güzellik platformu”.

Kübra Yurtsever Kargı – Natuva

Karadeniz’de endemik olarak yetişen üzümleri işleyerek çevreye, coğrafyaya, insanlığa ve ekonomiye fayda sağlayacak bir değere dönüştürmeyi amaçladığını söyleyen Kübra Yurtsever Kaygı, kurucusu olduğu Natuva markasıyla sürdürülebilir tarıma ve Anadolu’da yetişen sağlıklı bir meyvenin katma değerli üretimine olanak sağlıyor.

Dila Öner – Jorge

Jorge ile Türkiye’deki görme engelli öğrencilerin sesli kitaplara erişimine ve kitaplarla şekillenen bir topluluk oluşturmalarına katkı sunan Dila Öner’in kariyer yolculuğu kendi hayat hikâyesinden ilham alıyor. Genç girişimcinin aralarında YGA’nın da olduğu farklı oluşumlarda STEM eğitimi ve edebiyat üzerine dersler verdiğini de ekleyelim.

Aleyna Yıldız – AGON Biyoteknoloji

Aleyna Yıldız’ın müdürlüğünü üstlendiği AGON Biyoteknoloji, biyosensör ve medikal cihazlar üzerine çalışan bir girişim. İki yıllık bir fikir geliştirme sürecinin ardından TÜBİTAK desteğiyle faaliyetlerine başlayan AGON Biyoteknoloji, geliştirdiği tasarım ve yüksek katma değerli ürünleri Türkiye’ye kazandırma hedefiyle yoluna devam ediyor.

Ceren Baskı – Ana Nevi

“Ana Nevi, kültürel mirasa dair zanaatleri giyilebilir formlarda yeniden keşfeden bir markadır” diyor Ana Nevi Kurucu Ortağı Ceren Baskı. Markanın motivasyonunu, kaybolmaya yüz tutmuş ve dezavantajlı gruplar tarafından icra edilen zanaatleri global platformda sürdürülebilir giyim ve aksesuar ürünlerine dönüştürmek oluşturuyor.

Elif Bölükbaş – Kan Akademi

Kan Akademi’yle toplumu kan ve kan bağışı konularında bilinçlendirmek için çalışan Elif Bölükbaş, “Kan Bağışı Eğitimi”ni ülke ve dünya geneline yaymak isteyen girişiminin çatısı altında gelecek dönemde üniversite, lise ve şirketlere farkındalık eğitimleri vererek herkese hayat kurtarmak için ilham olmayı hedefliyor.

Melis Doğantan – Mellys’ Nature

Melis Doğantan, markası Melly’s Nature’ı “Özümüzün ve aradığımız tüm cevapların doğada, doğal olanda olduğunu hatırlamak, ürünleriyle de bunu hatırlatmak isteyen bir doğal kozmetik ve aromaterapi markası” olarak tanımlıyor. Doğaya ve insan sağlığına tehdit oluşturmayan ürünleriyle Melly’s Nature, gücünü tamamen bitkilerden alıyor.

Büşra Baysura – Herbushy Herbal

Büşra Baysura’nın mühendislik ve aromaterapi yetkinliğini harmanlayarak kurduğu Herbushy Herbal, odağına sürdürülebilirliği ve insan sağlığını alıyor. Çatalca’da tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğiyle yola çıkan marka, yolculuğuna topraktan elde ettiğini aromaterapi ve doğal kozmetik ürünlerine dönüştürerek devam ediyor.