Skip to main content

Microsoft’un Notion’a rakip olarak geliştirdiği Loop, dün itibarıyla ücretsiz kullanıma açıldı.

Microsoft 365 uygulamaları ve hizmetleri genelinde eşitlenen görev ve projeleri yönetmek için Notion benzeri bir araç olan Microsoft Loop, dün web, Android ve iOS’ta genel önizlemede kullanıma sunuldu.

Microsoft veya Azure Active Directory hesabı olan kullanıcılar tarafından kullanılabilen Loop, Word ve Outlook gibi Microsoft 365 uygulamaları arasında gerçek zamanlı olarak eşitlenerek ekiplerin ortak bir sayfada çalışmasını kolaylaştırıyor.

Loop, gerçek zamanlı içerikleri Outlook, Microsoft Teams ve Word gibi uygulamalara eklemek için birlikte kullanılabilen

  • Loop bileşenleri,
  • Loop sayfaları ve
  • Loop çalışma alanları

olmak üzere üç ana öğeden oluşuyor. Loop’un bileşenlerinin aynı zamanda JavaScript Widget’ları olarak konumlandığını belirtelim.

Bileşenler; listeler, tablolar veya notlar gibi basit formatlarda kullanılabileceği gibi Dynamics 365’teki satış süreçleri kadar karmaşık yapıda da olabiliyor ve Microsoft 365 uygulamalarında her zaman senkronize bir şekilde kalıyor.

Daha geniş kapsamlı bir yapıya sahip olan Loop çalışma alanları ise kullanıcıların projeleri için önemli olan her şeyi görebileceği ve gruplandırabileceği paylaşımlı platformları temsil ediyor. Bir çalışma alanı oluştururken, kullanıcılara ilgili belgeleri ve iş arkadaşlarını önerebilen Loop ile kullanıcılar aynı zamanda iş arkadaşlarını ve belgelerini aratabiliyor. Çalışma alanlarını aynı anda 50 kişi düzenleyebiliyor, düzenlemelere emojiler ve yorumlarla tepki verebiliyor.

Loop ayrıca görevler atamaya (Planner ve To Do ile senkronize bir şekilde), yorum yapmaya, tepki vermeye, proje sayfalarını paylaşmaya ve ilerlemeyi izlemeye olanak tanıyor. Bununla birlikte Loop’ta yapılan değişiklikler, dokümanın eklendiği diğer araçlarda da otomatik olarak güncelleniyor.

“Birlikte düşünün, planlayın ve oluşturun” sloganıyla kullanıma sunulan uygulamada yapay zekâ desteği olduğunu da belirtelim. Loop’ta yer alan Microsoft 365 Copilot, çalışmaların başlatılmasına yardımcı olacak öneriler sunuyor. Copilot’tan bir görev bildirimi oluşturmaya veya bir çalışma alanı belgesinin içeriğini özetlemeye yardım etmesi istenebiliyor.

Web’de herkesin kullanabileceği Loop’un mobil uygulamalarını denemek için ise bir iş hesabı gerekiyor. Microsoft, mobil cihazlar için kişisel desteğin yakında geleceğini söylüyor.

Kaynaklar:

Microsoft launches Loop, its Notion competitor, in public preview – TechCrunch

Microsoft’s collaborative work app, Loop, is finally available in public preview – engadget