Skip to main content

The Beatles’ın son şarkısı Now and Then, yapay zekâ yardımıyla hazırlandı.

Hatırlarsanız bir zamanlara damgasını vuran ünlü İngiliz müzik grubu The Beatles’ın gitaristi Paul McCartney, BBC Radio 4’e verdiği bir röportajda grubun son şarkısı olarak nitelendirilebilecek kaydın, yapay zekâ yardımıyla oluşturulduğunu açıklamıştı. Ve merakla beklenen şarkı Now and Then dün yayımlandı.

Now and Then, aramızdan ayrılan John Lennon’ın 1970’lerden kalma bir demo kaydı ve George Harrison’ın 1995 yılından kalma bir gitar parçası kullanılarak oluşturuldu. Şu an hayatta olan iki Beatles üyesi Paul McCartney ve Ringo Starr, modern makine öğrenimi teknolojisinin yardımıyla şarkıyı tamamlayabildi.

Şarkıda kullanılan yazılım ilk kez yönetmen Peter Jackson tarafından Apple için “The Beatles: Get Back” belgeseli yapılırken de kullanıldı ve Lennon’ın sesini piyanodan ayırmayı başardı. Bu sayede McCartney ve Starr, sesin üzerine istedikleri şeyi ekleyebildi.

Now and Then’in 1995 yılında The Beatles Anthology’nin bir parçası olarak, 1970’lerdeki Lennon demolarından seçilmiş diğer iki parça olan “Free as a Bird” ve “Real Love” ile birlikte çıkması planlanıyordu. Ancak 1990’larda teknoloji, Lennon’ın sesini orijinal seste ciddi bir bozulma olmaksızın piyanodan ayırabilecek durumda değildi ve haliyle şarkı planlanan tarihte çıkamadı.

Now and Then’in grubun birlikte yaptığı “son şarkı” olarak nitelendirilmesinin sebebi ise şarkıda dört grup üyesinin de yer alması. John Lennon’ın vokalde, Paul McCartney’in basta, Ringo Starr’ın davulda ve George Harrison’ın gitarda olduğu şarkıyı dinlemek için:

Kaynak: Listen to the ‘final’ Beatles song, ‘Now and Then,’ made with help from AI – engadget