Skip to main content

Scarlett Johansson, sesi ve görüntüsünü bir reklamda izinsiz kullanan yapay zekâ şirketine dava açtı.

Hatırlarsanız geçen ayın başlarında yapay zekâ ile sahte reklam videosu yapılan ünlü oyuncu Tom Hanks hayranlarını uyarmıştı. Benzer bir olay şimdi de ABD’li ünlü oyuncu Scarlett Johansson’ın başına geldi.

Variety’nin haberine göre Johansson, bir reklamda kendi görüntüsü ve sesini izinsiz kullandığı gerekçesiyle yapay zekâ şirketine karşı yasal işlem başlattı.

22 saniyelik reklamda “Lisa AI: 90s Yearbook & Avatar” adlı bir yapay zekâ görsel oluşturma uygulamasının tanıtımı yapıldı. Paylaşılan bilgilere göre reklamda Johansson’un sesinin ve görüntüsünün yapay zekâ tarafından oluşturulan bir versiyonu kullanıldı.

Reklam, Scarlett Johansson’un Marvel’ın “Black Widow” filminin kamera arkasını gösteren eski bir klibiyle başlıyor ve Johansson, “N’aber millet? Ben Scarlett ve benimle gelmenizi istiyorum…” diyor. Daha sonra oyuncunun sesini taklit eden sahte bir ses konuşmaya devam ederek yapay zekâ uygulamasını tanıtmaya başlıyor. Reklamın altında küçük puntoyla “Görüntüler Lisa AI tarafından üretilmiştir. Bu kişiyle hiçbir ilgisi yoktur” ifadesi yer alsa da Johansson’un avukatı Kevin Yorn, Variety’e yaptığı açıklamada, bu tür şeyleri hafife almadıklarını, tüm yasal yollara başvurarak konuyu ele alacaklarını söyledi.

Kaynak: Scarlett Johannson takes legal action against AI app that cloned her likeness – engadget