Skip to main content

Yapay zekâ ile sahte reklam videosu yapılan ünlü oyuncu Tom Hanks hayranlarını uyardı.

Yapay zekâ her ne kadar hayatımızı kolaylaştırsa da, bazıları için de bir manipülasyon aracı. Dünyaca ünlü aktör Tom Hanks, hafta sonu 9,5 milyon Instagram takipçisine gönderdiği mesajda kendisinin yapay zekâ tarafından üretilen bir videosunun, izni olmadan diş reklamı için kullanıldığını söyledi.

Reklamın sahte olduğunu ve herhangi bir diş reklamında oynamadığını açıklayan Hanks, yaptığı paylaşımda “Dikkat! Yapay zekâ kullanılarak diş reklamında oynadığım bir video var. Bununla hiçbir ilgim yok” dedi.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Tom Hanks (@tomhanks)’in paylaştığı bir gönderi

Oscar ödüllü oyuncu, geçmişte yapay zekânın film ve TV’de kullanımına ilişkin endişelerini dile getirmiş olsa da, kendisinin dijital olarak değiştirilmiş versiyonlarının filmlerde görülebileceğini belirtmişti. Hanks, 2022 yapımı A Man Called Otto filmindeki sahnelerde yapay zekâ kullanılarak yaşlandırılmıştı.

Hanks, İngiliz komedyen Adam Buxton’un podcast kanalına konuk olmuş ve yapay zekâ hakkında şunları söylemişti: “Bunun bir gün olacağını biliyorduk. Tüm ajanslarda ve hukuk firmalarında yüzümün ve sesimin -ve diğer herkesin- fikri mülkiyeti olup olmamasının yasal sonuçları tartışılıyor. Şu anda eğer isteseydim, sürekli 32 yaşında olacağım bir film çekebilirdim. Artık herkes yapay zekâ ya da deepfake teknolojisi sayesinde kendini istediği yaşta yeniden yaratabilir.”

Kaynak: Tom Hanks says AI version of him used in dental plan ad without his consent – The Guardian