Skip to main content

Paul McCartney, The Beatles’ın son şarkısını yaratmak için yapay zekâ teknolojisini kullandı.

Efsanevi müzik grubu The Beatles “All you need is love” dese de artık yapay zekâya da ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Dünyaca ünlü İngiliz müzik grubu The Beatles’ın gitaristi Paul McCartney, Salı günü BBC Radio 4’e verdiği röportajında grubun son albümü olarak nitelendirilebilecek kaydı, yapay zekâ yardımıyla oluşturduğunu açıkladı. Şarkının, eski bir demo kaydından alınan John Lennon vokallerini içerdiği belirtiliyor.

McCartney şarkının adını vermese de, BBC şarkının muhtemelen “Now and Then” adlı 1978 tarihli John Lennon bestesi olduğunu bildirdi.

1980 yılında suikasta uğrayarak hayatını kaybeden Lennon’ın eşi Yoko Ono, demoyu 1994 yılında McCartney’ye teslim etmişti. Üzerinde “Paul için” yazan kasette yer alan şarkılardan biri de “Now And Then”. BBC’ye göre şarkıların çoğu Lennon’ın New York’taki dairesinde piyano başında yaptığı kayıtlardan oluşuyor. The Beatles’ın hayatta kalan üyeleri 1990’ların ortalarında şarkıyı kaydetmeye çalışmış, ancak McCartney Q Magazine’e grup üyesi George Harrison’ın Lennon’ın vokalinin kalitesiz olması nedeniyle itiraz ettiğini söylemiş. Çünkü şarkıda Lennon’ın dairesindeki gürültüden kaynaklanan sürekli arka plan vızıltısı varmış.

Paul McCartney, John Lennon’ın demodaki sesinin yapay zekâ teknolojisi sayesinde arka plan gürültüsünden ayrıştırıldığını ve bu yöntemle şarkının bitirildiğini belirtti. Şarkının ilham kaynağı ise, McCartney’nin Disney Plus’ta yayımlanan 2021 tarihli Beatles belgesel dizisi “The Beatles: Get Back”te Peter Jackson ile yaptığı çalışma. Çalışmada çeşitli Beatles üyelerinin vokallerini arka plan gürültüsünden ayırmak için özel bir yapay zekâ sistemi kullanılmış.

Şarkının bu yıl yayımlanacağını söyleyen McCartney, bunun biraz korkutucu ama heyecan verici olduğunu belirterek “Bunun nereye varacağını görmemiz gerekecek” dedi.

Kaynak: Paul McCartney Uses AI to Create the Final Beatles Song – CNET