Skip to main content

Eski bir Samsung yöneticisi, Samsung’dan çaldığı verileri kullanarak Çin’de kendi çip üretim fabrikasını kurmaya çalıştığı iddiasıyla suçlandı.

Güney Kore’deki savcılar, ismi gizli tutulan 65 yaşındaki eski yöneticiyi 2018 ilâ 2019 yılları arasında Samsung teknolojisini ve verilerini çalmakla ve Çin’in batısında Xian’da bulunan Samsung’un çip üretim tesisine sadece 1,5 kilometre uzaklıkta birebir kopya bir fabrika kurmakla suçladı

Ancak Korea Times’ın haberine göre, Tayvanlı bir şirketin projeye 8 trilyon won (6.2 milyar $) yatırım yapma sözünü tutmaması nedeniyle plan gerçekleştirilemedi. Bunun yerine, eski yöneticinin Çinli yatırımcılardan 460 milyar won (yaklaşık 360 milyon $) değerinde bir yatırım aldığı ve geçen yıl Chengdu’da Samsung teknolojisi temel alınarak inşa edilen bir çip üretim tesisinden deneme ürünleri ürettiği bildirildi. Tesisin, Samsung ve Samsung’dan sonra dünyanın en büyük ikinci bellek çipi üreticisi olan SK Hynix’ten yaklaşık 200 kişiyi işe aldığı paylaşılan bilgiler arasında. Eski Samsung yöneticisinin, çalışanlarına Samsung’un yarı iletken tasarım verilerini ve diğer ticari sırlarını yeni şirketlerinde almalarını ve kullanmalarını söylediği iddia ediliyor.

Savcılar, aralarında Samsung’un yarı iletken fabrikasının mimari planını sızdırmakla suçlanan bir kişinin de bulunduğu altı kişiyi de iddia edilen teknoloji hırsızlığına karıştıkları gerekçesiyle suçladı. Korea Times’ın bildirdiğine göre, iddia edilen teknoloji sızıntıları Samsung’un tahmini olarak en az 300 milyar won (yaklaşık 235 milyon dolar) zarar görmesine neden oldu.

Savcılık, “Çip üretiminde rekabetin kızıştığı bir dönemde yerli çip sektörünün temellerini sarsarak ekonomik güvenliğimize ağır darbe indirebilecek ağır bir suçtur” dedi ve proje başarılı olsaydı, bunun Samsung’a “onarılamaz bir hasara” neden olacağını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Ex-Samsung executive accused of audacious chip factory plan – engadget