Skip to main content

Instagram Notlar’a müzik ekleme ve çeviri özellikleri geldi.

Instagram Notlar, Aralık 2022’deki lansmanının ardından ilk güncellemesini aldı. Meta CEO’su Mark Zuckerberg’ün Instagram Yayın Kanalı aracılığıyla paylaştığı bir gönderiye göre, yeni güncellemeyle Notlar’a müzik ve çeviri de desteği geldi.

Notlar artık kullanıcılara 30 saniyelik şarkı kesitleri paylaşma ve yabancı dilde yazılan metinler için çeviri desteği sunacak. Daha önce ise Notlar, kullanıcıların sadece metin ve emoji ile paylaşımları yapmasına ve arkadaşlarıyla etkileşime girmesine izin veriyordu. Kullanıcılar yeni Music Notes (Müzik Notları) ile Notlar’da bir şarkının 30 saniyelik kesitini paylaşarak duygularını daha iyi ifade edebilecek veya son zamanlarda dinledikleri favori şarkılarını paylaşabilecek. Şirket, şarkıların Instagram’ın müzik lisansına sahip olduğu tüm ülkelerde destekleneceğini ifade ediyor.

Müzik desteğinin yanı sıra güncellemeyle gelen diğer yeni özellik ise Notes Translations (Not Çevirileri). Bu özellik, kullanıcıların farklı bir dildeki notun altında bulunan “Çeviriyi gör” bağlantısına dokunarak notu kendi dillerine çevirmelerine olanak tanıyor. Instagram, gönderi açıklamaları, yorumlar ve Reels gibi uygulamasının diğer alanlarındaki çevirileri zaten destekliyor, bu nedenle bu, aynı işlevi Instagram Notlar için de kullanılabilir hale getiriyor.

Hatırlarsanız Instagram’ın Twitter’a rakip olarak metin tabanlı bir uygulama geliştirdiğini sizlere aktarmıştık. Yakın zamanda ise Instagram’ın Twitter benzeri ve adının “Threads” olabileceği söylenen uygulamasının görüntüleri sızmıştı. The Verge’e göre Notlar, Instagram’ın Twitter gibi platformlarla rekabet edebilecek metin tabanlı ürünlere yatırım yaparak benimsediği yeni yaklaşımın yalnızca küçük bir parçası.

Kaynak: You can now share music on Instagram Notes, plus view translations – TechCrunch