Skip to main content

Instagram’ın Twitter rakibi uygulamasının ekran görüntüleri sızdı.

The Verge’de yer alan habere göre Meta’nın üst düzey yöneticilerinden biri, şirket içi bir toplantıda çalışanlarına Instagram’ın Twitter rakibinin bir ön izlemesini gösterdi. Paylaşılan bilgilere göre; uygulamanın kod adı “Project 92” ve genel adı Threads olabilir.

Yeni bağımsız uygulama Instagram tabanlı olacak ve merkezi olmayan sosyal medya protokolü ActivityPub ile entegre olacak. Bu, teorik olarak, yeni uygulamanın kullanıcılarının hesaplarını ve takipçilerini yanlarında Mastodon dahil ActivityPub’ı destekleyen diğer uygulamalara götürmelerine izin vereceği anlamına geliyor.

Meta Ürün Yöneticisi Chris Cox’un, toplantıda “Twitter’a cevabımız” olarak adlandırdığı yakında çıkacak olan uygulama, bir kullanıcının bilgilerini otomatik olarak doldurmak için Instagram’ın hesap sistemini kullanacak. Cox, şirketin uygulamayla ilgili hedefinin “güvenlik, kullanım kolaylığı, güvenilirlik” ve içerik oluşturucuların “kitlelerini oluşturmak ve büyütmek için istikrarlı bir yere” sahip olmasını sağlamak olduğunu belirtti. Cox ayrıca, DJ Slime dahil olmak üzere uygulamayı kullanacak birçok ünlü olduğunu, Oprah ve Dalai Lama da dahil olmak üzere diğer büyük isimlerle görüşmelerde bulunduğunu ifade etti.

Uygulamanın ne zaman genel kullanıma sunulacağı konusunda henüz net bir bilgi olmasa da Cox, uygulama için kodlamanın Ocak ayında başladığını ve Meta’nın uygulamayı olabildiğince kısa sürede kullanıma sunacağını söyledi.

Kaynak: This is what Instagram’s upcoming Twitter competitor looks like – The Verge