Skip to main content

Google, satın almadan önce kıyafetlerin insanların üzerinde nasıl göründüğünü göstermek için yapay zekâyı kullanıyor.

Google, bir kıyafetin farklı vücut tiplerinde nasıl görüneceğini göstermek için çevrimiçi alışveriş aracında yapay zekâ kullandığını açıkladı. Google’ın “sanal deneme” adlı yeni yapay zekâ aracı, kullanıcıların bir kıyafeti satın almadan önce farklı vücut tiplerine sahip modellerde nasıl göründüklerini görerek kıyafetleri sanal olarak denemelerini sağlayacak.

Şirket Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Üretken yapay zekâ tarafından desteklenen yeni sanal deneme özelliğimiz ve tam olarak aradığınızı bulmanız için yeni filtreler ile deneme kabinini evinize getirin” dedi.

Anthropologie, Everlane, H&M ve Loft gibi markalarla kullanıma sunulan yeni Google alışveriş özelliği, giysi bedenlerinin gerçek insanlarda nasıl göründüğünü göstermek amacıyla, gerçek bir model üzerinde giysinin görüntüsünü oluşturmak için yapay zekâyı kullanıyor. Google, istenen giyim eşyasının görüntülerini oluşturmak için yapay zekâyı kullanırken, bu giysinin nasıl oturduğunu göstermek için gerçek insanları kullanıyor.

Google’da sanal deneme özelliğinden sorumlu grup ürün müdürü Shyam Sunder, bir basın toplantısında şirketin bu alışveriş seçeneğini oluşturmak için 40 kadın ve 40 erkek olmak üzere 80 model ile çalıştığını söyledi. Sunder, Google’ın bir model üzerinde o ürünün yapay zekâ ile hazırlanmış bir örneğini oluşturmak için bir satıcının web sitesindeki bir giyim eşyasının yalnızca bir resmine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Google’ın tüketici alışveriş ürünleri kıdemli direktörü Lilian Rincon’ın belirttiğine göre, Google’ın teknolojisi kıyafetin çeşitli pozlarda nasıl duracağını, katlanacağını, esneyeceğini, kırışıklıklar veya gölgeler oluşturacağını da gösterecek. Google, yapay zekâ desteğini ilk olarak kadın üst kıyafetlerinde göstereceğini, daha sonra diğer kategorilerde de sunacağını belirtti.

Şirket ayrıca her beden seçeneği için farklı vücut tiplerine ve cilt tonlarına sahip birden fazla modeli bir araya getirdiğini ifade etti. Bedenlere göz atmanın yanı sıra, benzer ürünler farklı fiyat, renk ve desenlerde de bulunabilecek. Sanal deneme özelliği sayesinde kullanıcılar ürünü sanal ortamda deneyerek mağazaya gitmeye gerek duymayacak.

Kaynak: Google Is Using AI to Show How Clothes Look on Real People Before You Buy – CNET