Skip to main content

Telegram, bugüne kadar sadece Premium abonelerine açık olan Hikâyeler özelliğini herkesin kullanımına sunduğunu açıkladı.

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, bir süredir test ettiği yeni özelliği “Hikâyeler”i Temmuz ayının sonlarına doğru kullanıma açtığını duyurmuştu. Şirket, bugüne kadar sadece “Premium” kullanıcılara açık olan özelliği, artık herkesin kullanımına sundu.

Facebook Messenger’ın hikâyeleri gibi, Telegram’ın hikâyeleri de ekranın üst kısmında genişletilebilir baloncuklar olarak görünüyor. Bununla birlikte, Telegram’ın kullanımı özelleştirilebiliyor ve yüklenen gönderileri kimin ve ne kadar süreyle göreceği konusunda ayrıntılı kontrol sağlıyor.

Telegram, blog yazısında yeni özellik hakkında şu bilgileri veriyor: “Artık Telegram’da insanlarla tanıştığınızda, sadece birkaç profil fotoğrafını değil, hayatlarının heyecan verici anlık görüntülerini de göreceksiniz. Hikâyeler, anları hızlı bir şekilde paylaşmanıza ve arkadaşlarınızdan daha fazlasını görmenize olanak tanır ve şimdi Telegram’da kullanılabilir.”

Telegram, 10. doğum günüyle birlikte lanse edilen Hikâyeler özelliğini, şirketin on yıllık geçmişinde “açık ara en çok talep edilen özellik” olarak tanımlıyor.

Kullanıcılar bir hikâye paylaşırken “Herkes”, “Kişilerim”, “Yakın Arkadaşlarım” ve “Seçilmiş Kişiler” olmak üzere 4 gizlilik ayarı arasından seçim yapabiliyor.

Telegram’ın Hikâyeleri, kullanıcıların gönderilerini görmek istemediği kişilerden gizlemesine de olanak tanıyor. Hikâyeler ayrıca 6, 12, 24 veya 48 saat gösterilebiliyor.

Buna ek olarak bir kullanıcı bir hikâyeyi açtığında, hikâyenin sahibi tarafından okundu bilgisi gibi görülebilen bir izleyici listesinde görünüyor.

Telegram Hikâyeleri ayrıca, telefonun ön ve arka kamerasıyla çekilen fotoğraflar veya videoları aynı anda paylaşmaya izin veren BeReal benzeri çift kamera modunu da destekliyor. Kullanıcılar buna ek olarak hikâyelere yazı, bağlantı ve çıkartma ekleyebiliyor, konum ya da insanları etiketleyebiliyor.

Hikâyelerin daha gelişmiş kontrollerinden bazılarının Premium kullanıcılara özel olduğunu belirtelim. Premium kullanıcılar, Gizli Modu etkinleştirerek son 5 dakika içinde açtıkları tüm hikâyelerdeki görüntülemelerini silebiliyor ve sonraki 25 dakika boyunca görüntülediklerini gizleyebiliyor.

Kaynak: Telegram Stories are no longer limited to paid users – engadget