Skip to main content

Telegram’a Hikâyeler özelliği geldi. Ancak özellik, şu an için yalnızca Premium kullanıcılarına açık.

Telegram, bir süredir test ettiği yeni özelliği “Hikâyeler”i kullanıma açtığını duyurdu. Şirket Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, özelliğin şu an için yalnızca “Premium” kullanıcılara açık olduğunu söyledi.

Telegram CEO’su Pavel Durov, geçen ay platforma Hikâyeler özelliğinin geleceğini duyurmuştu. Diğer platformlardakine göre daha kontrol edilebilir olacak özellik, yine diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi arayüzün en üst kısmında baloncuklar şeklinde yer alacak. Kullanıcılar, hikâyelerin silinme süresini 6, 12, 24 ve 48 saat gibi seçenekler arasından ayarlayabilecek ve hikâyelerinin kimlerin görüntüleyebileceğini tercih edebilecek. Bu özellik Instagram’ın Yakın Arkadaşlar özelliğiyle benzerlik gösteriyor.

Kullanıcılar Hikâyelerde altyazılar ve bağlantılar ekleyebilecek ve başkalarını da etiketleyebilecek. Ayrıca, BeReal’da bulunan gönderilere benzer şekilde, ön ve arka kameralar tarafından çekilen fotoğrafları ve videoları aynı anda paylaşabilecek. Kullanıcılar bunun yanı sıra belirli bir kişinin gönderilerini görmek istemiyorsa, onları kişiler bölümündeki “Gizli” listesine taşıyabilecek.

Telegram’da hikâye paylaşmak için ana sayfanın üst kısmında sağ üst köşede bulunan + simgesine tıklamak yeterli.

Kaynak: Telegram Stories arrive for paid Premium users – engadget