Skip to main content

WhatsApp yapay zekâ ile çıkartma oluşturma özelliğini test etmeye başladı.

WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni özellikler sunarak uygulamasını geliştirmeye devam ediyor. WABetaInfo’nun haberine göre WhatsApp, yapay zekâ ile çıkartma oluşturma özelliğini test etmeye başladı. Şimdilik Android beta sürümünü yükleyenlerin kullanabildiği bu özellik yakında herkesin kullanımına açılacak.

WABetaInfo’nun paylaştığı ekran görüntüsüne göre, kullanıcılar klavyeyi açtığında çıkartma sekmesinde “Create” (Oluştur) düğmesini görecek. Kullanıcılar bu düğmeye tıkladığında ve o anki duygusunu ifade eden bir açıklama girdiğinde, WhatsApp otomatik olarak uygun çıkartmaları oluşturacak ve kullanıcılar istediği çıkartmayı paylaşabilecek.

Android Police, WhatsApp’ın bu özellik için hangi üretken yapay zekâ modelini seçtiğinin net olmadığına dikkat çekiyor. Çünkü WABetaInfo tarafından paylaşılan haberde, tüm çıkartmaların Meta tarafından sunulan güvenli bir teknoloji kullanılarak oluşturulduğu belirtiliyor.

Paylaşılan bilgilere göre, yapay zekâ tarafından oluşturulan çıkartmalar üzerinde kontrol her zaman kullanıcıda. Kullanıcılar bir çıkartmanın uygunsuz veya zararlı olduğunu düşünürse, bunu Meta’ya bildirebilecek. Bununla birlikte yapay zekâ çıkartmaları her zaman tanınabilir olacak yani WhatsApp, alıcının içeriğin yapay zekâ tarafından oluşturulduğunu anlamasını sağlayacak.

Bu özelliğin kullanıcı deneyimine birkaç avantaj getirdiğini ifade eden WABetaInfo, kullanıcıların yapay zekâ çıkartmaları oluşturmak için bir açıklama girerek, son derece kişiselleştirilmiş ve ilgi alanları, deneyimleri veya konuşmalarıyla alakalı çıkartmalar oluşturabileceğini söylüyor. Ayrıca, basitçe bir açıklama girerek yapay zekâ ile çıkartma oluşturulabildiği için kullanıcıların gelişmiş tasarım becerilerine veya harici araçlara erişime sahip olmaları gerekmiyor.

Yapay zekâ çıkartmaları oluşturma ve paylaşma özelliği, Android için WhatsApp beta’nın en son güncellemesini yükleyen sınırlı bir grup tarafından kullanılabilir. Önümüzdeki haftalarda daha da fazla kişiye yayılması bekleniyor.

Kaynak: WhatsApp starts testing AI-generated stickers – The Verge