Skip to main content

Google’ın yapay zekâ destekli araması artık web sayfalarını özetleyebiliyor.

Google, Mayıs ayında yapay zekâ tarafından oluşturulan yanıtları doğrudan sonuçlara entegre eden Search’ün deneysel bir sürümü olan Search Generative Experience – SGE’yi (Üretken Arama Deneyimi) piyasaya sürdüğünü açıklamıştı.

Google’ın SGE adlı yapay zekâ destekli arama özelliği, Google uygulamasında ve yakında Chrome’da bazı güncellemeler alıyor. Şirket bir blog gönderisinde, SGE’nin web sayfalarını özetleyebileceğini ve ayrıca kullanıcılara aşina olmadığı kelimelerin tanımlarını gösterebileceğini söyledi.

Şirketin deneysel Arama Laboratuvarları (Search Labs) bölümünde etkinleştirilebilen Google’ın yeni “tarama sırasında SGE” özelliği, kullanıcının göz atmakta olduğu sayfadaki bilgilerden önemli noktaların madde işaretli bir listesini oluşturmak için Google’ın yapay zekâsını kullanıyor. Google, Android ve iOS’ta Google uygulamasında mevcut olan bu özelliğin, önümüzdeki günlerde Chrome’a ​​​​geleceğini söylüyor. Google bunun, kullanıcıların Google uygulamasının altındaki “oluştur” düğmesine tıkladığında ziyaret ettikleri bazı web sayfalarında çalışacağını belirtiyor. Kullanıcılar ayrıca, web sayfasının yanıtladığı soruların bir listesini görecek ve sayfanın ilgili bilgileri içeren bölümlerine atlayabilecek.

Google’ın SGE’si şu an için herkese açık değil ve insanların kaydolmasını gerektiriyor. Yapay zekâ destekli aramanın bu sürümünün ne zaman genel kullanıma açılacağı henüz net değil.

SGE’ye gelen diğer özellikler arasında, yapay zekâ tarafından oluşturulan sonuçlara entegre edilen tanımlar yer alıyor. Yani kullanıcılar bir arama sorgusu yaptığında, SGE açıklayıcı öğelerle birlikte sonuçlar sayfasının en üstüne bir özet ekleyecek. SGE ayrıca nasıl kodlama yapılır sorularına yanıtlar sağlayacak ve ortak görevler için kod önerecek.

Kaynak: Google’s AI-Powered Search Can Now Summarize Web Pages for You – CNET