Skip to main content

Google, yapay zekâ destekli arama özelliğini kullanıma sundu. Şirket, bu özelliği denemek için yeni bir program olan Search Labs’a erişimi açtı.

Google, Perşembe günü bir blog gönderisinde, yapay zekâ tarafından oluşturulan yanıtları doğrudan sonuçlara entegre eden Search’ün deneysel bir sürümü olan Search Generative Experience – SGE’yi (Üretken Arama Deneyimi) piyasaya sürdüğünü açıkladı.


Klasik Google Search’in aksine, yapay zekâ destekli SGE ile yapılan her bir aramada sonuç sayfası yapay zekânın bir araya getirdiği bir liste ile açılıyor. Sonuçlara bağlı olarak çıkacak ilgili web site bağlantıları ise listenin hemen altında yer alıyor.

SGE’nin halka açık olmadığını ve Google’ın Search Labs (Arama Laboratuvarları) bekleme listesine kaydolmayı gerektirdiğini belirtelim. Search Labs şimdilik sadece ABD’de sınırlı sayıda kişi tarafından ve yalnızca İngilizce olarak kullanılabiliyor. Google, Search Labs’in diğer ülkelerde ne zaman kullanıma sunulacağına ilişkin kesin tarihler paylaşmasa da, yakında ABD dışına da açılmayı umuyor.

Google’ın SGE’sini ilk test edenlerden biri olabilmek için Search Labs bekleme listesine şu adımları izleyerek kaydolabilirsiniz:

  • Bir bilgisayarda Chrome tarayıcısını açın.
  • Google hesabınızda oturum açın.
  • Tarayıcınızda yeni bir sekme açın.
  • Labs’i kullanabiliyorsanız, sağ üstte yer alan Labs simgesine tıklayın ve ardından Bekleme Listesine Katıl’ı tıklayın.

Labs kullanıma sunulduğunda bir e-posta alacaksınız. Search Labs’in bir parçası olan SGE, doğrudan Search’te kodlama önerileri sunan “Code Tips” ve Search’te bulunan bilgileri otomatik olarak Google E-Tablolar’a getirebilen “Add to Sheets” gibi deneysel özellikler içeriyor.

ChatGPT’nin yükselişi ile birlikte teknoloji devleri adeta yapay zekâ alanında yarış halinde. Microsoft’un OpenAI ile yaptığı 10 milyar dolarlık işbirliği sonrasında şirket, GPT-4 destekli Bing’i geliştirmişti. Ardından Google, bu yılın başlarında ChatGPT’ye benzer bir yapay zekâ chatbot’u olan Bard’ı tanıtmıştı. Bunun akabinde Microsoft, Dall-E tarafından desteklenen bir yapay zekâ görüntü oluşturucu da dahil olmak üzere ChatGPT’yi doğrudan Bing’e eklemişti. Yani bu durumda Google’ın yeni yapay zekâ destekli arama motorunun, Bing ve ChatGPT ile doğrudan rekabet halinde olacağını söyleyebiliriz.

Kaynak: Google Launches New AI Search Engine: How to Sign Up – CNET