Skip to main content

YouTube, “Hikâyeler” özelliğini 26 Haziran’dan itibaren kullanımdan kaldırıyor. Şirket, YouTube Shorts ve Topluluk gönderileri gibi formatlara odaklanacak.

YouTube, Instagram Story benzeri “Hikâyeler” özelliğini 26 Haziran itibarıyla kapatacağını açıkladı. O tarihte zaten yayında olan hikâyeler, ilk paylaşılmalarından 7 gün sonra platformdan silinecek. İçerik oluşturucuları bunun yerine YouTube Shorts ve Topluluk gönderilerine yönlendiren şirket, “Küçük güncellemeler paylaşmak, sohbetler başlatmak veya YouTube içeriğinizi kitlenize tanıtmak istiyorsanız YouTube Topluluk gönderileri harika bir seçenek” diyor.

Şirket ayrıca hem Topluluk gönderilerini hem de Hikâyeleri kullanan içerik oluşturucular arasında, gönderilerin ortalama olarak Hikâyelere kıyasla çok daha fazla yorum ve beğeni aldığını ifade ediyor. Hikâyeler özelliğinin aslında pek de ilgi görmediğini belirten YouTube açıklamasında şu bilgileri veriyor: “Kısa bir süre önce Topluluk gönderilerine erişimi milyonlarca içerik oluşturucuyu kapsayacak şekilde genişlettik, düzenleme araçları ve gönderilerin 24 saat sonra kaybolması özelliği gibi Hikâyelerin bazı popüler özelliklerini Topluluk gönderilerine getirdik.”

YouTube’un açıklamasına göre, kısa video içeriği oluşturmak veya yeni bir kitleye ulaşmak için YouTube Shorts iyi bir seçenek. Şirket, “Hem Shorts’u hem de Hikâyeler’i kullanan içerik oluşturucular arasında Shorts, ortalama olarak Hikâyeler’den çok daha fazla abone çekiyor” diyor.

Hikâye formatını YouTube Stories adıyla Kasım 2017’de duyuran YouTube, yıl boyunca Shorts ve Topluluk gönderileri için yeni özellikler ve araçlara yatırım yapmaya kararlı olduğunu söylüyor.

Kaynak: YouTube Stories are going away starting June 26 – digitaltrends