Skip to main content

Yavaşlatılan bağlantılar arasında, X ile rekabet eden firmaların yanı sıra Elon Musk’ın sevmediği platformlar da yer alıyor.

Washington Post’un haberine göre, X belirli haber kaynaklarından ve rakip platformlardan paylaşılan linklere tıklanıldığında 5 saniyelik bir gecikme uyguluyor.

Gecikme, X’in web sitesine gönderilen her bağlantıyı işlemek için kullandığı bir bağlantı kısaltma hizmeti olan t.co alan adını etkiledi. Bu kısaltılmış linklere tıklandığında ilgili sayfaya yönlendirme yapılıyor. Ancak X’in bu hamlesi ile yavaşlatılan bağlantılara tıklandığında sayfanın yüklenmesi 5 saniye daha uzun sürüyor.

Bu gecikme ilk olarak dün Hacker News forumundaki bir kullanıcı tarafından fark edildi. Bu açıklanamayan gecikmenin ilk olarak 4 Ağustos’ta ortaya çıktığını dile getiren kullanıcı, “o kadar tutarlı ki, açıkça kasıtlı” dedi.

X’in, bağlantılarını yavaşlattığı siteler arasında The New York Times, Mastodon, Bluesky, Threads ve Substack yer alıyor.

The New York Times sözcüsü yaptığı açıklamada, The New York Times’ın gecikmeden haberdar olduğunu ve gecikmeler hakkında benzer gözlemlere sahip olduğunu söyledi. X’in bu hamleyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadığını ifade eden sözcü, “Bu gecikme uygulamasının ardındaki mantığı bilmemekle birlikte, herhangi bir haber kuruluşuna belirsiz nedenlerle uygulanan hedefli baskı bizi endişelendirecektir” dedi.

Substack kurucuları Chris Best, Hamish McKenzie ve Jairaj Sethi de X’in bu hamlesini eleştirerek “X’in Substack bağlantılarındaki gecikme kararını geri alacağını umuyoruz” diye açıklama yaptı.

X’ten ise, konuyla ilgili olarak henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Kaynak: X is slowing down links to websites Elon Musk has publicly feuded with – engadget