Skip to main content

Yıllardır merak edilen tavuğun mu yumurtanın mı ilk geldiği sorusu yayımlanan video ile aydınlanıyor

Antik Yunanlılardan 21’nci yüzyıla hala bu sorunun yanıtı bulunmadı. İlk olarak hangisi çıktı: yumurta mı, tavuk mu?
Asap Science YouTube hesabında yayımlanan videoda bu soru detaylı olarak yanıtlanıyor.

Yumurtlayarak çoğalan canlılar tavuklardan çok uzun zaman önce var oldu. Bu yüzden teknik olarak yumurta tavuktan önce geliyor.
Peki tavuk mu yoksa tavuk yumurtası mı daha önce geliyor? Tavuk bir yumurtadan çıkıyorsa, yumurta nereden geliyor?

Soruya yanıt olarak; videoda tavuk takımı ve yumurta takımı olarak iki farklı açıdan yaklaşılıyor.

Tavuk yumurtalarındaki protein esaslı oluşum OV – 17, yalnızca tavuk ovaryumunda (yumurtalık) bulunuyor. Bu madde olmazsa, tavuk yumurtası kabuğu oluşamıyor. Tavuk olmadan teknik olarak tavuk yumurtası elde edilmiyor. Ancak bu oluşum tamamen doğaya ve tavuk yumurtası tanımına bağlı. Açıkça görülüyor ki OV 17 maddesinin başka bir yerden gelmesi gerekiyor.

Eğer yumurta filden çıkıyorsa ve yumurtadan aslan çıkıyorsa; peki bu sizce fil yumurtası mı yoksa aslan yumurtası mı?
Bu da bizi hikâyenin bir başka boyutuna taşıyor. Yumurta Takımı.

Üretim sırasında iki canlı DNA formunda sahip olduğu genetik yapıyı aktarıyor. DNA eşleşmesi ise hiçbir zaman hatasız gerçekleşmiyor ve sıklıkla yeni canlı için ufak değişiklikler doğuruyor.

Binlerce neslin DNA’sında gerçekleşen mutasyonlar yeni türleri oluşturuyor; ancak bu genetik mutasyonlar zigotta veya kabukta oluşuyor.

Tavuğa benzeyen bir yaratık düşünelim. Buna da proto tavuk adını verelim. Bir başka proto tavukla bir araya gelip; küçük genetik mutasyonundan yumurtanın içinde büyüyen ilk tavuğu oluşturdu.

Yumurta mı önce geldi? Tavuk takımı bunun başlı başına proto tavuk yumurtası içinde büyüyen tavuk olduğu konusunu tartışmak isteyebilir.

Ancak geçirilen bir mutasyon, hiçbir zaman yeni türleri oluşturmaz.

Evrim aşamaları yavaş yavaş gerçekleştiği için, proto tavuğun yeni tür olarak sayılabileceğini kimse söyleyemez.
Bu biraz da köpeklerin kurtlardan geldiği hikâyesine benziyor. İnsanların evcil kurtlarla etkileşime başlamasından yola çıkarak; kurdun bir köpek doğurduğuna dair hiçbir kanıt bulunmuyor. Ancak bu duruma, doğal seleksiyon koşullarını da düşünerek; insanlardan korkmayan veya daha az saldırgan olan kurtları seçmek gibi özellikleri de dâhil etmek gerekiyor.

Birçok nesilden bu yana büyük genetik ve davranış farklılıklarını anlayabiliyoruz.

Peki, bu durum bizi nereye taşıyor?

İki senaryoyu geride bıraktık.

Yumurtlayan canlılar yavaş yavaş proto tavuğun oluşmasını sağladı, o da proto tavuk yumurtasını oluşturdu.
Bu yumurtalardan birinde ufak değişikliğe yol açan bir mutasyon ve doğal seleksiyona karşı avantaj elde ediliyor. Sonuç olarak elde edilen bu ilk tavuk, tavuk yumurtası oluşturuyor.

Bu durumda teknik olarak ilk tavuk geldi. Veya bir anlamda proto tavuğumuz, tavuk oluşturdu. Bu da daha önceden yumurtanın ilk olarak geldiğini söylememizle de tavuk yumurtası olduğuna çıkıyor.

Tüm bu veriler de normal olan canlıya bizi geri götürüyor ve tavuk yumurtasının ne olduğu sorusunu sorduruyor. Her ne kadar anlamsız bir soru olsa da, günün sonunda hepimiz bunun tavuk yumurtası mı yoksa proto tavuk yumurtası mı olduğuna bakmaksızın, ilk gerçek tavuğun bir yumurtadan geldiği konusunda hemfikir olabiliriz. İlk olarak yumurta geldi.

İzlenme sayısı 15 milyonu geçen videoya şuradan ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Brain Pickings, AsapSCIENCE YouTube