Skip to main content

Bir milyar aktif kullanıcıya sahip Android’in arabalar, giyilebilirler ve TV için büyük planları bulunuyor

Google, bu yıl için düşündüğü büyük planlarını duyurmak üzere San Francisco’da sahne aldı.

Google’ın Android işletim sisteminin bir milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Ulaştığı kullanıcı sayısıyla da geçen yıla göre bu sayıyı ikiye katlamış durumda. Bu rakam geçen yıl 530 milyondu.

Şirketteki son gelişmelerin açıklandığı I/O konferansı açılış konuşmasında Andorid uygulaması geliştiricilerine 5 milyar doların üzerinde bir rakam ödediği duyuruldu.

Google, Android’in akıllı saatler gibi giyilebilir cihazlar, bağlı TV’ler ve arabalara yönelik son planlarını açıkladı. Ayrıca Android yazılım için ‘L’ adındaki ana güncelleme duyurusu yapıldı.

Android kullanıcıları 20 milyardan fazla mesaj gönderiyor

Google’ın Android ve Chrome’dan sorumlu isim Sundar Pichai, Android kullanıcılarının 20 milyardan fazla mesaj gönderdiğini, 100 milyar kez telefonunu kontrol ettiklerini ve her gün yaklaşık 93 milyon selfie fotoğraf paylaştığını iddia etti. Apple’ın iPad’ine karşı Android’in tabletlerde büyüyen payından bahsetti.

Pichai, şunları aktardı:
“İki yıl önce Android tabletler, piyasaya sunulan tüm ürünlerin yüzde 39’unu oluşturuyordu. Geçtiğimiz yıl bu yüzdelik dilim yüzde 46’ya ulaştı. Bu yılın I/O konferasında Android tabletlerin payı global tablet pazarında yüzde 62.”

Android tablet satışının bu cihazların kullanımıyla eşleşmediğini belirterek; şu değerleri paylaştı:

Google’ın YouTube kanalının verilerini paylaşarak, geçtiğimiz yıl Android cihazlarında tablet satış oranı yüzde 28 iken, bu yıl bu rakam yüzde 42’ye ulaştı.

Google’ın Android Lollipop olarak kullanabileceği ‘Android L’ yazılımı ise sonbaharda kullanıcılarla buluşacak. Şirket, yazılımın her sürümüne şeker veya tatlı isimlerini kullanıyor. Ancak konferansta yazılıma verilecek isim durumu henüz netleşmedi.

Pichai, 5 binin üzerinde yeni API’nin bulunduğunu belirtti. Konferansta yalnızca bunlardan birkaçı üzerinde konuşmalar yapıldı. Önümüzdeki günlerde daha fazla sayıda API’nin açıklanması bekleniyor.

Daha iyi pil performansı, geliştirilen bildirimler ve yeni tasarım, konuşma sırasında bahsedilen ana gelişmelerdi.

Google ayrıca, akıllı saatler ve diğer giyilebilir cihazlar için Android Wear yazılımının özelliklerinin üzerinden geçerek; Samsung (Gear Live) ve LG’nin (G Watch) saatlerini duyurdu.

Şirket, yazılımcılar için tam yazılım geliştirme kitini (SDK) yayımladı. Böylelikle yazılımcılar, Android uygulamaları için Wear uygulamalarını koda ekleyebilecek. Ayrıca kullanıcılar, akıllı telefonlarına ana uygulamaları yüklediklerinde Wear cihazlarına otomatik olarak yüklenen giyilebilir sürümlerine de sahip olacaklar.

Google, başarıyı yakalayamayan Google TV yazılımını ve daha popüler Chromecast cihazını takiben TV piyasasında üçüncü duyurusunu yaptı. Bu yeni oluşum, TV’lerde, oyun konsollarında yerini alacak yazılım Android TV.

Mobil uygulamalar ve insan sesi komutunun bir arada kontrolünün sağlandığı Android TV, insanların TV programları ve filmleri keşfetmelerine ve izlemelerine, televizyonlarında uygulama yürütmelerine ve konsol kalitesinde oyunlar oynamasına imkân verecek. Sony, Sharp ve TP Vision da bağlı televizyonlarına yazılımı eklemek üzere başvuru yapan ilk teknolojik cihaz üreticileri.

I/O açılış konuşması sırasında Google ayrıca Android Auto adındaki platformu duyurdu. Android Auto, arabalara Android yazılımını taşıyacak. 25’in üzerinde araç yapımcısı da yeni araba modellerine bu yazılımı ekleyecek. İlk satışın da bu yılın sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

Dijital müzik ve mesajlaşma uygulamalarıyla çalışması, Android Auto’nun ana odağı olacak. Şu anda Spotify, Pandora, TuneIn, iHeartRadio ve Songza ile çalışıyor.

İki buçuk saat süren açılış konuşmasında Google Yönetim Kurulu Başkanı Larry Page veya Kurucu Ortağı Sergey Brin’in yokluğunda yerini alan Pichai ayrıca, Android One adındaki yeni oluşumu duyurdu. Android One, gelişmekte olan yerlerde üreticilerin Android akıllı telefonları daha kolay ve daha uygun fiyatlı sunabilmeleri için kurulmuş donanım referans platformu.

Bu planı Hindistan’da uygulamaya alacak Google, iki SIM kartı kullanan, bir SD hafıza kart girişi, 4,5 inç’lik ekran ve FM radyoya sahip bir akıllı telefon üzerinde üç şirketle çalışıyor. Fiyatının da 100 dolardan az olması bekleniyor.
Google ayrıca Google Fit oluşumu duyurusunu yaptı. Apple’ın yeni duyurduğu HealthKit’ine doğrudan rakip olan Google Fit, fitness cihazlarından ve Android uygulamalarından bilgi erişimi ve dağıtımı yapacak. Adidas, Nike, Withings, Intel, Asus, RunKeeper, LG, Basis, Runtastic ve Polar bu oluşumun ortakları arasında yer alıyor. Google, önümüzdeki haftalarda yazılımcılar için platform önizleme yazılım geliştirme kitini sunacak.

Son olarak, Google, açılış konuşmasında Google Drive bulut depolama servisi için yeni versiyonunu sunmak için planlarının duyurusunu yaptı. Şu anda bu servisin 190 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor. Yeni sürümün çalışma alanlarında da kullanılması sağlanacak.

Kaynak: The Guardian

Fotoğraf: Fast Company