ARAŞTIRMA

DigitalAge | 25.06.2014 - 15:52

Bu yüz tanıma teknolojisi şifrelerle yer değiştirebilir

Çoğumuzun hassas olduğu şifre belirleme sorununa araştırmacılar 'Facelock' çözümünü sundu

Şifreninbasit seçilmesinden (password gibi) hack’lenme veya şifrenin hatırlaması zor şekilde belirlenmesinden dolayı; ‘şifre belirleme’ hassas olduğumuz bir konu. Araştırmacılar nihayet bu şifre konusuna çözüm bulmuş olabilir.

PeerJ journal’ında yayımlanan rapor; yüz tanıma psikolojisini temel alan ‘Facelock’ adında yeni şifre alternatifini arıyor.

Yapılan psikolojik araştırma, özellikle insanların aynı kişiye ait farklı fotoğrafları tanıdığını kanıtlamış durumda. Tanıdık olmayan yüzler ise belirli bir görseli akla getiriyor. Yani tanıdık olmayan aynı kişinin farklı çekimlerini gördüğünüzde, her defasında farklı biri olarak görüyoruz.

Facelock’u kullanmak için araştırmacılar, kullanıcıların tanıdığı yüzleri işaretlediğini, diğerlerini işaretlemediği önermesinde bulunuyor.

Kilidi açmaya çalıştığınız herhangi bir şeyin kilidini açmak için kullanıcı verilen seçeneklerden adı geçen yüzü belirlemek durumunda. Örneğin ünlü jazz flüt ustalarının yüzlerini (aynı alandan olan isimler yer alıyor) belirlenmesi istenebilir.

Yüz, şifreyi belirleyene daha belirgin bir şekilde görülürken; kötü niyetli üçüncü parti de bu farkı anlayamaz. Araştırma, yüzde 97,5 oranında yüzlerin kolayca belirlendiğini; bir yıl sonra ise bu başarı oranının yüzde 86 olduğunu gösterdi. Yabancılar yüzde 1’den daha düşük orana sahip. Şifreyi oluşturanı tanıyanların ise başarı oranı yüzde 6,6.

Tanımadığı suratı tanıyormuş gibi yapmak; bilmediğiniz dil için biliyormuş gibi yapmaya benzediğini söyleyen University of York’tan Dr Rob Jenkins, sözlerine şöyle devam etti:

“Yüzleri güvenilir bir şekilde tanımlayabilen tek sistem, belirlenen yüzlerle tanıdık olan kişinin kendisidir.”

Kaynak: TIME