Skip to main content

Dünyanın önde gelen uzay şirketlerinden SpaceX, 20 yıllık tarihinin önemli anlarını bir videoda topladı.

SpaceX, kuruluşunun 20. yıl dönümünü özel bir video ile kutladı. Şirketin 20 yıllık geçmişinin önemli anlarının yer aldığı video, Twitter kullanıcıları tarafından beğeniyle karşılandı.

Elon Musk tarafından 14 Mart 2002’de kurulan SpaceX, ilk yörünge fırlatışını Falcon 1 roketi ile 2008 yılında gerçekleştirmişti. Bu fırlatışın ardından pek çok önemli hedef koyan SpaceX, bu hedeflerini arka arkaya gerçekleştirdi.

Şüphesiz, iki kademeli bir fırlatma sistemi kullanan SpaceX’in en önemli hedeflerinden biri, Stage 1 olarak adlandırılan birinci kademe roketin belirli bir irtifada roketin geri kalanından ayrılarak dünyaya iniş yapması idi. Roketlerin tekrar kullanılabilmeleri gerektiğini söyleyen ve bu yüzden dünyaya indirilmelerine büyük önem atfeden Elon Musk, bunun gerçekleştirilebilmesi halinde roket fırlatma maliyetlerinin önemli ölçüde azalacağına dikkat çekiyordu.

SpaceX, yıllar süren başarısız denemelerinin ardından Falcon 9’un Stage 1 roketini 2015 yılının Ekim ayında indirmeyi başardı. SpaceX, başarılı indirme sürecine kadar yaşanan aksaklıkları içeren bir video kolajı ile paylaşmış ve bu video bir hayli ilgi çekmişti.

Devletlerin ve kuruluşların ufak uydularını yörüngeye yerleştirmeye başlayan SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) yapılan fırlatmalar için NASA’nın en önemli partnerlerinden biri oldu. Dragon adlı uzay aracı ile ISS’e kargo taşımacılığı yapmaya başlayan SpaceX, Crew Dragon ile ISS’e astronot taşımaya da başladı. Şirket, 2020 yılında gerçekleştirdiği ilk mürettebatlı uçuşuyla ABD’li astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’i önce ISS’e, ardından da tekrar Dünya’ya taşıdı.

Şirket tarihindeki önemli anlardan biri, şüphesiz, Elon Musk’ın CEO’su olduğu bir diğer şirket olan Tesla’nın ilk elektrikli otomobil modeli ve Elon Musk’ın şahsi aracı olan bir Tesla Roadster’ın Falcon Heavy’nin test uçuşu için yörüngeye çıkarılması idi. Starman adlı maket ile birlikte yörüngeye bırakılan araç, 2018 yılında başarıyla tamamlanan bu test uçuşundan bu yana Güneş’in etrafında 2,6 tur attı.

Yakın zamanda dört amatör astronotu dünya çevresinde üç günlük bir seyahate çıkaran şirket, bu hamlesi ile uzay turizmine de göz kırptı.

SpaceX, ayrıca, Starlink projesi ile dünyanın yörüngesinde 40 bin uyduluk bir uydu takımyıldızı oluşturarak dünyanın dört bir yanına yüksek hızlı internet sağlamayı planlıyor. Hazlihazırda, yörüngeye yerleştirdiği bin 800’den fazla uydu ile 25 ülkede 145 bin kullanıcıya hizmet veriyor. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) başkanı Josef Aschbaher, Elon Musk’ın SpaceX’in özellikle Starlink için yörüngeye yerleştirdiği uydu sayısından dolayı uzayda fiili bir üstünlüğünün olduğunu açıklamıştı.