Skip to main content

Samsung Galaxy S24 serisine “Circle to Search” adlı yeni bir yapay zekâ özelliği gelebilir.

Samsung’un yaklaşan S serisi amiral gemisi akıllı telefonlarının bir dizi yapay zekâ özelliğine sahip olacağı artık bir sır olmaktan çıktı. Zira Samsung, 17 Ocak’ta yani yarın düzenlenecek Galaxy Unpacked etkinliği sırasında tanıtacağı S24 telefonlarını “yapay zekâ telefonu” olarak adlandırıyor.

9to5Google’ın haberine göre, Evan Blass adlı bir kullanıcının X’te sızdırdığı bazı görsellerden Samsung telefonlarının teknik özellikleri ile ilgili biraz daha bilgi sahibiyiz, özellikle de ilginç bir özellik hakkında…

“Circle to Search” adı verilen özellik, Google’ın yapay zekâ araçları tarafından destekleniyor gibi görünüyor. Sızdırılan açıklamada yer alan ifadeler şöyle: “Ekranınızdaki herhangi bir görseli, videoyu veya metni arayın. Merak ettiğiniz şeyin yerini belirtmek için daire içine alın, altını çizin, karalayın veya dokunun; ekran görüntüsü almanıza gerek yok.”

Bu özelliğin nasıl çalıştığını denemeden bilemeyeceğiz ama telefonumuzun kamerasıyla arama yapmamızı sağlayan bir Google uygulaması olan Google Lens’in üzerine bir yükseltme gibi görünüyor.

Telefonlara gelecek olan diğer yapay zekâ destekli özellikler şöyle:

  • AI Live Translate Call adı verilen telefon görüşmelerinin canlı çevirisi,
  • Fotoğraflar için daha iyi gece yakınlaştırması ve
  • Samsung Notes için yapay zekâ destekli “Not Yardımı” özelliği.

Sızdırılan diğer özelliklere göre; Samsung Galaxy S24 Ultra, 6,8 inçlik düz bir ekrana ve 200 megapiksel ana kameraya, Samsung Galaxy S24 Plus 6,7 inç ekrana ve 50 megapiksel ana kameraya, Samsung Galaxy S24 ise 6,2 inç ekrana ve 50 megapiksel ana kameraya sahip olacak.

Sızdırılan bilgilerden bir diğer ilginç detay da, yeni telefonların tıpkı Google’ın Pixel telefonlarında olduğu gibi 7 yıl boyunca Android güncellemesi alacak olmaları.

Tüm bu detaylar ve çok daha fazlasını, bugün Türkiye saatiyle 21.00’de başlayacak Galaxy Unpacked etkinliğinde öğreneceğiz. Etkinliği samsung.com, Samsung Newsroom ve Samsung YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Kaynak: Samsung Galaxy S24 to come with a new Google AI feature, and it’s a cool one – Mashable