Skip to main content

OpenAI, yapay zekâ araçlarının seçimlere müdahale etmesini engelleme planını açıkladı.

ABD 2024 seçimlerine yaklaşırken OpenAI, yapay zekâ araçlarının kullanılmasına ilişkin sınırları belirledi.

OpenAI, ChatGPT ve Dall-E gibi teknolojilerinin yanlış bilgi yaymak ve seçimlere müdahale etmek için kullanılmasını durdurma planını duyurdu.

Şirket web sitesinde paylaştığı 2024 dünya seçimlerine nasıl yaklaştığına dair blog yazısında “Seçimlerin bütünlüğünü korumak, demokratik sürecin her alanında işbirliği yapmayı gerektiriyor ve teknolojimizin bu süreci baltalayacak şekilde kullanılmadığından emin olmak istiyoruz” diyor.

Yapay zekâ sistemlerinin güvenli bir şekilde kullanıldığından emin olmak istediğini belirten OpenAI’ya göre her yeni teknoloji gibi bu araçların da faydaları ve zorlukları var. Bunların aynı zamanda emsalsiz olduğunu ifade eden OpenAI, araçlarının nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla şey öğrendikçe yaklaşımını geliştirmeye devam edeceğini de vurguluyor.

Şirket, blog yazısında “Dünyanın en büyük demokrasilerinde 2024’te yapılacak seçimlere hazırlanırken yaklaşımımız, doğru oylama bilgilerini yükselterek, ölçülü politikalar uygulayarak ve şeffaflığı artırarak platform güvenliği çalışmalarımızı sürdürmek” diye yazıyor.

OpenAI, teknolojisinin olası kötüye kullanımını hızlı bir şekilde araştırmak ve ele almak için güvenlik sistemleri, tehdit istihbaratı, hukuk, mühendislik ve politika ekiplerinin üyelerini bir araya getirdiğini ifade ediyor.

Şirketin, bu yılki seçimlere hazırlanmak için kötüye kullanımları önlemeye yönelik aldığı tedbirler arasında; Dall-E aracının gerçek insanların görüntülerini oluşturma taleplerini kabul etmesini engellemek, ChatGPT’de ABD’li kullanıcıları oy vermede yetkili bilgiler sunmak üzere CanIVote.org sitesine yönlendiren yeni bir özellik de yer alıyor.

Öte yandan OpenAI, yapay zekâ tarafından üretilen görselleri tanımlamak için Coalition for Content Provenance and Authenticity – C2PA (İçerik İspatı ve Gerçeklik Koalisyonu) ile birlikte çalışmayı planlıyor.

Kaynaklar