İŞ DÜNYASI

Digital Age | 29.12.2021 - 13:11

Rivian baş edemeyeceği kadar çok ön sipariş alıyor

R1T adlı elektrikli pikap modeli ile dikkat çeken Rivian, günden güne daha fazla ön sipariş alırken günde sadece birkaç adet elektrikli pikap üretebiliyor.

Ekim ayında günde iki adet R1T elektrikli pikap ürettiği öğrenilen Rivian her ne kadar üretim kapasitesini artırmış olsa da hâlâ gereken hıza ulaşabilmiş değil. Şirketin ürettiği elektrikli pikaplar için ön sipariş sayısı hızla artarken, Review Geek’in haberine göre siparişlere yetişemeyen Rivian’da sorunlar baş göstermeye başladı.

Rivian’ın en önemli sorunu şirketin yeterince kaynağa sahip olmaması. Başarılı bir halka arz sürecinden ve yatırımlardan sonra bile şirketin yaşadığı ekonomik sorunlar çözülebilmiş değil. Zira şirket 70 bin adet ön sipariş almasına rağmen yeterince hızlı araç üretemediği gibi, kullanıcılardan sadece bin dolarlık depozitolar alıyor.

Ekim ayında üretime başladığında günde iki adet R1T ürettiği bilinen şirketin, 55 bin adetlik ilk ön sipariş paketini söz verdiği gibi 2023 yılı Ekim ayında tamamlayabilmesi için günlük 800 adet pikap üretmesi gerekiyor. Review Geek, bir Ford fabrikasının kolaylıkla bu rakamlara ulaşabildiğinin fakat hem pandemi hem de arz krizi ile ilgili sorunlar yaşayan bir elektrikli araç startup’ı için bu rakamlara ulaşmanın büyük bir sorun olduğunun altını çiziyor.

Rivian, 20 bin kadar ekstra ön sipariş almasının yanı sıra 2018 yılında “Max Pack” adı verilen konfigürasyon için aldığı ön siparişlerin teslimlerini de 2023 yılına erteledi.

Haberde bahsi geçtiği üzere iki yıl boyunca günlük 800 adet elektrikli pikap üretmesi gereken Rivian’ın her ne kadar ikinci bir fabrika açma planı olsa da yeterli kaynaklara sahip olmadığı bir gerçek. Bu durumda şirketin çeşitli borçlar sayesinde ikinci fabrikasını açabileceği, fakat bu borçları ödeyebilmek ve arz sıkıntılarını aşabilmek konularında elinin Ford ve Tesla kadar güçlü olmadığına da değiniliyor.

Tüm bunların üzerine, Rivian’ın Amazon için araçlar üretmeye başlayacağı ve yakın zamanda ticari araç üretimini genişleteceği biliniyor. Şirketin siparişlerin teslimini nasıl yöneteceği ve üretim hızını nasıl artıracağı ise merak konusu.

Kaynak: Rivian Faces an Insurmountable Wall of Electric Truck Pre-Orders – Review Geek