Skip to main content

Kripto para uzmanı Nick Szabo’nun Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto olabileceğini söyleyen Musk bu fikri dile getiren ilk kişi değil.

Elon Musk, yapay zekâ araştırmacısı Lex Friedman’ın podcastine katıldı ve söyleşi sırasında Bitcoin’in yaratıcısının kim olabileceğine dair yorumlarını aktardı. Musk’a göre kripto para uzmanı Nick Szabo, Bitcoin’in yaratıcısı olabilir.

Musk, bu düşüncesini Bitcoin’in ortaya çıkışı öncesi paylaşılan fikirlerin evrimine ve bu fikirlerin kimler tarafından yazıldığına baktığında Nick Szabo’yu gördüğü gerçeği ile açıklıyor. Musk, bu düşüncesini aktarırken, Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğunu bilmediğinin altını çiziyor ve Szabo’nun Bitcoin fikrinin gelişmesinde payı olabileceğine dikkat çekiyor.

Bitcoin fikri ilk defa 2008 yılının Ekim ayında Satoshi Nakamoto tarafından ortaya atılmıştı. Fikrin ortaya atılışından bu yana Satoshi Nakamoto’nun kim olduğuna dair tartışmalar sürerken, bu ismin bir takma isim olabileceği ve bu ismin ardında birden fazla insanın olabileceği ihtimalleri üzerinde de duruluyor.

Bazı dilbilimciler Bitcoin fikrinin ortaya atıldığı makaledeki yazım tarzı ile Szabo’nun yazım tarzının önemli ölçüde benzediğini, üzerinde durulan diğer isimlerin yazımlarının bu benzerliği içermediklerine dikkat çekiyorlar.

2015 yılında The New York Times tarafından hazırlanan bir raporda da Szabo’nun Bitcoin’in yaratıcısı olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Szabo her ne kadar Bitcoin’in yaratıcısı olduğu iddialarını yalanlasa da bazı araştırmacılar savlarını Szabo’nun 1998 yılında “bit gold” adlı bir kripto para yaratmış olması gerçeğine de dayandırıyorlar.

Musk yine de isimden çok fikre odaklanılması gerektiğini söylerken, bu düşüncesini William Shakespeare’in bir sözü ile açıklıyor: “Gülün adı gül olmasaydı yine de bu kadar güzel kokmaz mıydı?”

Kaynak: Elon Musk reveals who bitcoin’s mysterious creator Satoshi Nakamoto might be – Business Insider