Skip to main content

OpenAI, eğitim verilerini güvence altına almak ve davalardan kaçınmak amacıyla medya ortaklıkları kurmaya devam ediyor.

The Atlantic ve Wox Media, dün OpenAI ile lisans anlaşması imzaladıklarını duyurdu. Anlaşma ile her iki medya şirketi, içeriklerinin OpenAI’ın yapay zekâ modellerini eğitmek ve ChatGPT içinde paylaşılmak üzere kullanılmasına izin verdi.

Eğitim verilerini lisanslamak ve telif hakkı davalarından kaçınmak amacıyla medya dünyasında hızla ortaklıklar kuran OpenAI, kısa süre önce News Corp, Axel Springer, DotDash Meredith, Financial Times ve The Associated Press ile anlaşmalar yapmıştı.

Anlaşmaların, içerdiği yayın sayısına bağlı olarak fiyatlarının değiştiği görülüyor. Journal’a göre, News Corp’un OpenAI ile olan anlaşmasının önümüzdeki beş yıl içinde 250 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilirken, Financial Times ile yapılan anlaşmanın ise 5 ilâ 10 milyon dolar değerinde olduğu düşünülüyor. The Atlantic ve Vox Media ile yapılan anlaşmaların şartlarının açıklanmadığını belirtelim.

Anlaşmalar ayrıca yayıncılardan gelen içeriğin ChatGPT’de nasıl görüntüleneceğini de kapsıyor. The Verge, Vox, New York Magazine, Eater, SBNation ve bunların arşivlerinden makaleler de dahil olmak üzere Vox Media ve The Atlantic’in içerikleri, alıntı yapıldığında kaynak bağlantıları ile birlikte gösterilecek.

The Verge’de yer alan habere göre, Vox Media’nın sözcüsü Lauren Starke, Vox Media’nın önümüzdeki haftalarda OpenAI ile içerik paylaşmaya başlayacağını söyledi.

The Atlantic, ekiplerinin “gazeteciliğe ve okuyucularına daha iyi hizmet vermek için” yapay zekâ araçları geliştirmeyi deneyebileceği “Atlantic Labs” adında bir mikro site geliştirdiğini söylüyor.

Hatırlarsanız The New York Times’ın OpenAI ve Microsoft’a, ChatGPT ve Microsoft Copilot üzerinden telif hakkı ihlali nedeniyle dava açtığını sizlere aktarmıştık. Gazete dava için şu ana kadar 1 milyon dolar harcadığını açıkladı. New York Daily News, Chicago Tribune, The Intercept ve diğer altı yayıncı da daha sonra benzer iddialarla dava açtı.

Yani bu anlaşmaların OpenAI’a, telif hakkı davaları karşısında koruma sağladığını söyleyebiliriz.

Kaynak: Vox Media and The Atlantic sign content deals with OpenAI – The Verge