Skip to main content

Pakistan merkezli SadaPay’in yüzde 100’ünü satın alan Papara, bu satın almayla Avrupa’dan sonra Orta Doğu ve Güney Asya pazarına da giriş yaptı.

Finansal teknoloji şirketi Papara, Pakistan merkezli elektronik para kuruluşu SadaPay’in yüzde 100 hissesini satın aldı. 2023 yılında İspanyol Rebellion’ı satın alan Papara, global büyüme planları kapsamında Avrupa’nın ardından Güney Asya pazarına da giriş yapmış oldu.

Brandon Timinsky tarafından 2019 yılında kurulan SadaPay, kısa sürede 1 milyon kullanıcıya ve yıllık 1,5 milyar dolar ödeme hacmine ulaştı. Mastercard işbirliğiyle Orta Doğu ve Asya (MEA) bölgesinde numarasız banka kartını kullanıma sunan SadaPay’in kuruluşundan bu yana, Recharge Capital ve Kingsway Capital liderliğindeki iki turda 20 milyon dolar yatırım aldığını belirtelim.

Papara CEO’su Emre Kenci, konuya ilişkin yaptığı açıklamada Papara’nın hem dikey hem de yatay büyümesinin hızla devam ettiğini belirterek, “Son yıllarda ülkede gerçekleşen en önemli fintech yatırımı olan bu satın alma ile SadaPay’in yenilikçi ve cesur atılımlarını, Papara’nın güçlü teknolojisi ve kullanıcı odaklı yaklaşımıyla güçlendirerek SadaPay’in bölgenin en önemli fintech oyuncusu haline gelmesini hedefliyoruz” dedi.

Satın almaya ilişkin görüşlerini paylaşan SadaPay Kurucusu ve CEO’su Brandon Timinsky ise şunları söyledi: “Papara’nın sektördeki uzmanlığından, ileri teknoloji alt yapısından ve ürün çeşitliliğinden yararlanacağımız için son derecede şanslıyız. SadaPay’in güçlü markası, olağanüstü ekibi ve yerel temelleri ile birleştiğinde bu satın almanın, kullanıcılarımıza değer sunma hızımızı önemli ölçüde artıracağına ve Pakistan’ın çeyrek milyarlık nüfusuna değer yaratacağına inanıyoruz.”