Skip to main content

OpenAI CEO’su Sam Altman, GPT-5’in yıl sonunda geleceğine dair iddialar hakkında açıklama yaptı.

Hatırlarsanız GPT-5’in bu yıl eğitimini tamamlayacağına ve beraberinde büyük bir yapay zekâ devrimi getirebileceğine dair bir iddia ortaya atılmıştı. Geliştirici Siqi Chen paylaştığı tweet’inde “Bana GPT-5’in eğitiminin bu aralık ayında tamamlamasının planlandığı ve OpenAI’ın AGI’ya ulaşmasını beklediği söylendi” demişti.

OpenAI CEO’su ve kurucu ortağı Sam Altman da bu iddialara bir açıklık getirdi ve şirketin henüz GPT-5 üzerinde çalışmadığını, GPT-5’in bir “süreliğine” gelmeyeceğini söyledi.

Altman, ChatGPT yaratıcısı OpenAI’ın henüz GPT-5 üzerinde çalışmaya başlamadığını ve bunu yapmak için acil bir planı olmadığını söyledi.

Perşembe günü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) konuşan Altman, Mart ayı sonunda Elon Musk, Steve Wozniak gibi isimlerin yer aldığı binden fazla kişi tarafından imzalanan mektuba atıfta bulunarak, “Mektubun daha önceki bir versiyonu, OpenAI’ın GPT-5’in üzerinde çalıştığını iddia ediyordu. Çalışmıyoruz ve bir süre daha çalışmayacağız” dedi.

Söz konusu mektupta, yapay zekânın topluma yönelik derin riskler oluşturduğu belirtilmiş ve bu nedenle laboratuvarlara yapay zekâ çalışmalarına en az altı aylık bir ara verme çağırısında bulunulmuştu. Altman, mektubun bazı kısımlarına katıldığını söyledi ve OpenAI’ın “Eğitimini bitirdikten sonra GPT-4’ü piyasaya sürmeden önce altı aydan fazla zaman harcadığını” ekledi.

“Güvenlik sorunları için dikkatli hareket etmenin ve titizliğin gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Ayrıca yetenekler arttıkça güvenlik çıtasının da yükselmesi gerektiğine katılıyorum” diyen Altman, GPT-4’ün yanı sıra güvenlik konusu başta olmak üzere birçok çalışma gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kâr amacı gütmeyen Future of Life Institute tarafından yayımlanan açık mektupta, yapay zekânın öngörülemeyen etkilerine ilişkin endişeler dile getirilmişti. Mektupta, kapsamlı araştırmaların gösterdiği ve üst düzey yapay zekâ laboratuvarları tarafından kabul edildiği üzere, insan-rekabetçi zekâya sahip yapay zekâ sistemlerinin, toplum ve insanlık için derin riskler oluşturabileceği ifade edilmişti. Mektup, OpenAI’ın ChatGPT chatbot’una güç veren büyük dil modelinin bir güncellemesi olan GPT-4’ün Mart ayı ortasında kullanıma sunulmasının ardından geldi.

OpenAI’ya göre, GPT-4’ün önceki sürümlere göre daha az kusuru var, daha incelikli sonuçlar üretiyor ve daha karmaşık görevlerin üstesinden geliyor. OpenAI kendi web sitesinde “Bir noktada, gelecekteki sistemleri eğitmeye başlamadan önce bağımsız inceleme almak önemli olabilir” diyor.

Kaynak: OpenAI Isn’t Working on GPT-5 Yet, CEO Sam Altman Says – CNET