Skip to main content

50 yıl sonra Ay’a tekrar iniş gerçekleştirmeyi planlayan NASA, üç aşamalı Artemis projesinin ilk ayağı için fırlatış gerçekleştirdi.

NASA; Artemis I, Artemis II ve Artemis III adlı üç aşamadan oluşan Ay’a dönüş projesinin ilk ayağı için fırlatış gerçekleştirdi.

NASA, Artemis I ile insansız bir aracın Ay etrafında tur attıktan sonra Dünya’ya dönüşünü gerçekleştirmeyi, Artemis II ile benzer bir turu bu kez astronotlar ile birlikte hayata geçirmeyi, Artemis III ile ise Ay’a iniş yapmayı planlıyor. Artemis III ile ilk kez bir kadın, bir de beyaz olmayan astronotun Ay’a ayak basması da NASA’nın planları arasında.

NASA’nın bugün Kennedy Uzay Merkezi’nden yeni nesil roket fırlatma sistemi SLS ile gerçekleştirdiği fırlatma ile Orion uzay aracının 25 günlük yolculuğu başladı. Bu yolculuğun dördüncü gününde Ay yörüngesine ulaşacak olan Orion, 17 gün yörüngede kaldıktan sonra Dünya’ya dönecek.

İlk olarak 29 Ağustos’ta gerçekleştirilmesi planlanan fırlatma bozuk bir sensör nedeniyle 3 Eylül’e; 3 Eylül’de yapılması planlanan fırlatma ise bir hidrojen sızıntısından dolayı bugüne ertelenmişti.

Kaynak: NASA Finally Makes Its Big Rocket Go Now – Gizmodo