Skip to main content

Üretken yapay zekâ girişimi Mistral AI, 640 milyon dolar yatırım aldı.

Paris merkezli yapay zekâ girişimi Mistral AI, B Serisi yatırım turunda 640 milyon dolar fon topladı. General Catalyst’in liderliğini üstlendiği turun yatırımcıları arasında Lightspeed, Andreessen Horowitz, Bpifrance, BNP Paribas, Nvidia, Samsung, Salesforce ve IBM yer aldı. Girişimin bu B Serisi yatırım turu sonrası değerlemesi 6 milyar dolara ulaştı.

Eski Meta ve Google DeepMind çalışanları tarafından kurulan Mistral AI, ilk yapay zekâ modeli Mistral 7B’yi piyasaya sürmüştü. 2023’te tohum turunda 113 milyon dolar yatırım alan girişim, 2023’ün aralık ayında A serisi finansman turunda 415 milyon dolar yatırım almıştı. Mistral AI, OpenAI’ın GPT-4o, Anthropic’in Claude 3 ve Meta’nın Llama 3 gibi yüksek performanslı modelleriyle rekabet eden temel modeller üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Mistral AI’n Kurucu Ortağı ve CEO’su Arthur Mensch, konuya ilişkin açıklamasında “Yeni ve mevcut yatırımcıların işimize olan güvenlerini tazelediklerini ve büyümemiz için yeni destek sağladıklarını görmekten mutluluk duyuyorum. Bu yeni yatırım turu bizi yapay zekânın sınırlarını zorlama ve en son teknolojiyi herkesin kullanımına sunma konusunda benzersiz bir konuma getiriyor” dedi.

Kaynak: Paris-based AI startup Mistral AI raises $640M – TechCrunch