Skip to main content

Üretken yapay zekâ girişimi Mistral AI, 415 milyon dolar yatırım aldı.

Fransa merkezli üretken yapay zekâ girişimi Mistral AI, merakla beklenen A Serisi finansman turunu resmen kapattı. Şirket, Andreessen Horowitz ve Lightspeed Venture Partners liderliğinde 415 milyon dolar (385 milyon euro) yatırım aldı. Tura katılan yatırımcılar arasında; Salesforce, BNP Paribas, CMA-CGM, General Catalyst, Elad Gil ve Conviction gibi şirketler yer aldı. Bloomberg’e göre bu yatırımla birlikte şirketin değeri yaklaşık 2 milyar dolar oldu.

Mistral AI, daha önce haziran ayında 113 milyon dolar yatırım almıştı. Eski Google DeepMind ve Meta çalışanları tarafından ortaklaşa kurulan Mistral AI, açık kaynak teknoloji bakış açısına sahip temel modeller üzerinde çalışıyor.

Mistral AI kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Mensch yaptığı açıklamada, “Mayıs ayında Mistral AI’ın kurulmasından bu yana net bir rota izliyoruz. Teknolojiye açık, sorumlu ve merkezi olmayan bir yaklaşıma dayalı, üretken yapay zekâ konusunda küresel bir uzmanlığa sahip Avrupalı bir lider yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Eylül ayında Mistral AI, Mistral 7B adlı ilk büyük dil modelini piyasaya sürdü. Bu büyük dil modelinin, yaklaşık 7 milyar parametreden oluşan “küçük” bir veri kümesi üzerinde eğitildiğinden, GPT-4 veya Claude 2 ile doğrudan rekabet etmesi amaçlanmadı. Şirket, Mistral 7B modeline API’ler aracılığıyla erişim açmak yerine, geliştiricilerin kendi cihazlarında ve sunucularında çalıştırabilmesi için onu ücretsiz olarak indirilebilir hale getirdi. Model, açık kaynaklı bir lisans olan Apache 2.0 lisansı altında piyasaya sürüldü.

Şirket hâlâ temel modellerinden para kazanmayı planlıyor. Bu nedenle Mistral AI bugün geliştirici platformunu beta olarak açıyor. Bu platform sayesinde diğer şirketler Mistral AI modellerini API’ler aracılığıyla kullanmak için ödeme yapabilecek. Geliştiriciler, Mistral 7B modeline ek olarak yeni Mixtral 8x7B modeline de erişebilecek.

Kaynak: Mistral AI, a Paris-based OpenAI rival, closed its $415 million funding round – TechCrunch