Skip to main content

Galaxy AI, Galaxy Watch akıllı saatlerin fitlik, zindelik, uyku ve egzersiz takibi özelliklerini daha sezgisel, detaylı ve bütüncül hale getirerek, kullanıcılara daha fazla motivasyon sağlayacak.

Samsung Electronics, bu yılın başında Galaxy S24 serisiyle tanıttığı Galaxy AI’ı daha fazla cihaza getirme sözü vererek mobil cihazlarda yapay zekâ çağını başlatmıştı. Bu doğrultuda Samsung Electronics, şimdi de Galaxy AI’ı Galaxy Watch’a getirmeye hazırlanıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre yeni geliştirmelerle birlikte, akıllı saatin özellikleri yapay zekâ ile daha da gelişecek. Cihazda bulunan ve LLM (büyük dil modeli) olarak da bilinen teknoloji, geniş kapsamlı Samsung Health uygulamasıyla birleşerek, Samsung Electronics’in bugüne kadar sunduğu en kişiselleştirilmiş deneyimi sağlayacak.

Samsung Electronics Mobil Deneyim İş Birimi Başkan Yardımcısı ve Galaxy Ekosistem Ürün Planlama Ekibi Başkanı Junho Park, Galaxy AI’ın gücünü ekosistemlerine yayarak daha fazla kişiselleştirme ve akıllı özelliklerle tamamen yeni olanaklar sunmayı hedeflediklerini belirtti. Galaxy AI’ı Galaxy Watch’a entegre ederek bu sürecin başlangıcını yaptıklarını ifade eden Park, çok yakında Galaxy portföylerinin genelinde daha fazla entegrasyon sağlamak için sabırsızlandıklarını da sözlerine ekledi.

İleri düzey akıllı özellikler

Samsung, kullanıcıların genel sağlık durumlarını daha iyi anlamalarını sağlamak için anlamlı ve yönlendirici içgörüler sunarak gelişmiş bir fitness ve zindelik deneyimi sağlamayı amaçlıyor. Bu doğrultuda, Galaxy AI ve Samsung Health’in birleşimiyle sunulan yeni özellikler, zindelikle ilgili daha kapsamlı içgörüler sağlayarak kullanıcıları motive edecek ve günlük fitness koşullarını iyileştirmelerine yardımcı olacak. Enerji Puanı özelliği, uyku, aktivite ve kalp ritmi gibi kişisel ölçümlerin birleşik analizini sunarak kullanıcının o günkü fitness durumunu daha iyi anlamasını sağlayacak. Ayrıca, cihaza entegre edilen LLM sayesinde, kullanıcıya aldığı puanı daha iyi açıklayan kişiselleştirilmiş içgörü mesajları gönderilecek. Wellness Guide ise hedefe uygun içgörüler, motivasyonel ipuçları ve yönlendirmeler sunarak kişisel hedeflere ulaşılmasına yardımcı olacak.

Detaylı bilgi ve iletiler

Yeni geliştirilen algoritmalar ve gelişmiş izleme araçları, yapay zekâ ile birleştirildiğinde daha bütünsel, kişiselleştirilmiş ve uygulanabilir içgörüler sunacak. Kişisel zindelik, iyi bir gece uykusuna bağlı olduğundan, Samsung uyku AI algoritmasını daha derinlemesine yeni uyku içgörüleri sağlamak için geliştirdi. Uyku Puanı için oluşturulan yeni uyku göstergeleri, uyku kalitesine dair daha ayrıntılı ve doğru bir analiz sunuyor. Bu sayede kullanıcı, uyku düzenini daha iyi anlayarak daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirebiliyor. Bu yeni metrikler arasında mevcut uyku süresi, uyku döngüsü ve uyanık kalma süresinin yanı sıra, uyku sırasında hareket ve yatakta geçirilen süre gibi daha detaylı ek metrikler de bulunuyor.

Egzersizlerde daha detaylı ve motivasyonu artıran ölçümler mümkün

Yeni fitness özellikleri, fiziksel kapasite ölçümlerini akıllıca sunarak daha kişiselleştirilmiş egzersizler sağlıyor. Kişisel Kalp Ritmi Bölgesi’nin mevcut beş koşu yoğunluğu derecesine ek olarak, yeni ve daha ayrıntılı Aerobik Eşik (AT) ve Anaerobik Eşik (AnT) Kalp Ritmi Bölgesi metrikleri, hem verimli bir koşu egzersizini destekliyor hem de performansı hızlı bir şekilde ölçüyor. Ayrıca, bisikletçiler de Fonksiyonel Güç Eşiği (FTP) metriklerini sadece 10 dakikada kolayca ölçerek, yapay zekâ veri analizine dayalı kişiselleştirilmiş güç indeksini kullanarak profesyonel sporcular gibi antrenman yapabiliyor. Fitness izleme araçları, kullanıcıların antrenmanlarını ve kaydettikleri ilerlemeyi daha kolay takip etmelerine yardımcı oluyor. Yeni Antrenman Rutini özelliği, kişiselleştirilmiş bir antrenman için farklı egzersizleri bir araya getirerek, kesintisiz bir şekilde bir sonraki egzersize geçiş yapmayı mümkün kılıyor. Yarış özelliği ise aynı rota üzerinde mevcut ve önceki performansları kıyaslayarak koşu veya bisiklet egzersizlerinde kaydedilen aşamaları takip etmeye ve kullanıcıların kendi kendilerini motive etmelerine olanak tanıyor.

Paylaşılan bilgilere göre yeni özellikler, One UI 6 Watch ile birlikte yılın ilerleyen dönemlerinde sunulacak olan Galaxy Watch serisinde kullanılabilecek. Haziran ayından itibaren ise sınırlı sayıdaki Galaxy Watch kullanıcısı, One UI 6 Watch Beta’ya erken erişim şansı elde edecek.