İŞ DÜNYASI

Digital Age | 02.12.2021 - 15:16

Jack Dorsey’in şirketi Square ismini Block olarak değiştiriyor

Geçtiğimiz günlerde kurucularından biri olduğu Twitter'daki CEO'luk görevinden ayrılan Jack Dorsey'in kurucusu ve CEO'su olduğu Square isim değişikliğine gidiyor.

2009 yılında bir dijital ödeme sistemiyle kullanıcıların karşısına çıkan Square adlı şirket, ismini Block olarak değiştireceğini açıkladı. Bu karar, şirketin kurucusu ve CEO’su olan Jack Dorsey’in yine kurucularından olduğu sosyal medya platformu Twitter’da uzun süredir yürüttüğü CEO’luk görevini bırakmasının ardından geldi.

Bir dijital ödeme sistemi olarak ilk kez 2009 yılında piyasaya açılan Square, kuruluşundan bu yana farklı alanlara yönelmiş, bir başka ödeme sistemi olan Cash App’i geliştirmiş, bu yılın Mart ayında bir müzik akış platformu olan TIDAL’ın çoğunluk hisselerini almış ve bir blokzinciri projesi olan TBD54566975’yi geliştirmeye başlamıştı.

Şirketin CEO’su Dorsey bu isim değişikliği ile ilgili olarak Square isminin şirketin kuruluşundan bu yana var olan ve satıcılar tarafından kullanılan dijital ödeme sistemi ile kullanılmaya devam edeceğini, şirketin ana hedefinin ekonomiye ulaşımı kolaylaştırmak olduğunu, tüm ürünler ile yola devam edeceklerini ve bu kararı almalarının ardındaki nedenin şirketin sadece bir ödeme platformu yönetmediğini vurgulamak olduğunu açıkladı.

Block isminin 10 Aralık’tan itibaren yasal olarak kullanılmaya başlanacağını açıklayan şirket, bu isimde karar kılınmasında tek bir ilham kaynağı olmadığını, yapı taşları anlamına gelen ‘building blocks’, yapı blokları ve o bloklarda bulunan yerel işletmeler, blok partilerinde müzik eşliğinde bir araya gelen topluluklar, bir blokzinciri, bir kod bölümü ve aşılması gereken engel gibi anlamlarının tamamının şirketi bu ismin seçimine yönlendirdiğini aktardı.

Kaynak: Square to become Block as tech world sees shifts in names and leadership – CNet