Skip to main content

OpenAI, GPT-4 modelinin güncellemesi olan GPT-4o adlı yeni üretken yapay zekâ modelini tanıttı.

Birkaç gündür OpenAI’ın yapay zekâ destekli arama motoru tanıtacağına dair söylentiler olduğunu sizlere aktarmıştık. Reuters, OpenAI’ın Google’a rakip yapay zekâ destekli arama motorunu Google’ın I/O etkinliğinden önce, 13 Mayıs Pazartesi günü piyasaya süreceğini bildirmişti. Ardından şirketin CEO’su Sam Altman, bu iddiaları yalanlamış ve “sihir gibi” bir şey tanıtacaklarını ifade etmişti.

OpenAI, dün YouTube canlı yayınında GPT-4o adı verilen yeni amiral gemisi üretken yapay zekâ modelini duyurdu. GPT-4o’daki “o”, modelin metin, konuşma ve videoyu işleme becerisine atıfta bulunan “omni” anlamına geliyor. Güncellenen model “çok daha hızlı” ve “metin, görüntü ve ses yeteneklerini” geliştiriyor. Paylaşılan bilgilere göre GPT-4o, önümüzdeki birkaç hafta içinde ücretsiz olarak kullanıma sunulacak ve OpenAI’ın API’ında da yer alacak.

OpenAI CEO’su Sam Altman, modelin “doğal olarak çok modlu” olduğunu, bunun da modelin içerik üretebileceği ve ses, metin veya görüntülerdeki komutları anlayabildiği anlamına geldiğini belirtti.

OpenAI Baş Teknoloji Sorumlusu Mira Murati’nin aktardıklarına göre GPT-4o, GPT-4’ün zekâ seviyesinde olacak ancak ondan çok daha hızlı bir şekilde çalışabilecek. Murati, şirketin San Francisco genel merkezinde gerçekleşen etkinlik sırasında, GPT-4o’nun ses, metin ve görüntü üzerinde mantık yürütme yeteneğine sahip olacağını söyledi.

OpenAI’ın önceki en gelişmiş modeli olan GPT-4 Turbo, görsel ve metin kombinasyonuyla eğitilmişti ve görsellerden metin çıkarmak ve hatta bu görsellerin içeriğini tanımlamak gibi görevleri gerçekleştirmek için görselleri ve metni analiz edebiliyordu. GPT-4o ise buna konuşmayı da ekliyor. Yeni model kapsamında ChatGPT’nin ses moduna yeni özellikler geliyor.


GPT-4o’un yetenekleri

Paylaşılan bilgilere göre GPT-4o, OpenAI’ın yapay zekâ destekli chatbot’u ChatGPT deneyimini büyük ölçüde geliştiriyor. ChatGPT uzun süredir, metinden konuşmaya modelini kullanarak metni yazıya döken bir ses modu sunuyor. Ancak GPT-4o bunu daha da güçlendirerek kullanıcıların ChatGPT ile daha çok sesli asistan gibi etkileşime girmesine olanak tanıyor. Örneğin, kullanıcılar GPT-4o destekli ChatGPT’ye bir soru sorabiliyor ve yanıt verirken ChatGPT’yi yarıda kesebiliyor. GPT-4o modeli aktifken soru sorulan ChatGPT’nin “gerçek zamanlı” olarak sesli yanıt verebildiğini belirtelim.

OpenAI, modelin “gerçek zamanlı” yanıt verme özelliği sunduğunu ve hatta kullanıcının sesindeki nüansları bile yakalayıp yanıt olarak “farklı duygusal tonlarda” (şarkı söyleme dahil) sesler üretebildiğini söylüyor. GPT-4o ayrıca, ChatGPT’nin görüş yeteneklerini de geliştiriyor. Bir fotoğraf veya bir masaüstü ekranı verildiğinde ChatGPT artık “Bu yazılım kodunda neler var” veya “Bu kişi hangi marka t-shirt giyiyor?” gibi çeşitli konulara ilişkin soruları hızlı bir şekilde yanıtlayabiliyor.

Bu özelliklerin gelecekte daha da gelişeceğini söyleyen Murati, “Bu modellerin giderek daha karmaşık hale geldiğini biliyoruz ancak etkileşim deneyiminin aslında daha doğal, kolay hale gelmesini amaçlıyoruz. Son birkaç yıldır bu modellerin zekasını geliştirmeye odaklandık. Ancak kullanım kolaylığı konusunda ilk kez gerçekten büyük bir adım atıyoruz” dedi.

OpenAI’ın açıklamasına göre, GPT-4o 50 dili destekliyor, GPT-4 Turbo’dan yüzde 50 daha ucuz 5 kat daha yüksek rate limitlerine sahip ve 2 kat daha hızlı.

GPT-4o, bugünden itibaren ChatGPT’nin ücretsiz planında ve OpenAI’ın premium ChatGPT Plus ve Team abonelerine “5 kat daha yüksek” mesaj limitleriyle sunulacak. Bu limit aşıldığında otomatik olarak GPT-3.5’a geri dönülecek.

OpenAI ayrıca yeni bir ChatGPT arayüzü ve macOS için ChatGPT’nin masaüstü uygulamasını yayımladığını da duyurdu. Bugünden itibaren ilk olarak ChatGPT Plus kullanıcıları uygulamaya erişebilecek ve yılın ilerleyen aylarında Windows sürümü de gelecek. Öte yandan OpenAI, şirketin yapay zekâ modellerine dayalı üçüncü taraf chatbot’ları için kütüphane ve oluşturma araçlarının bulunduğu GPT Store’un artık ChatGPT’nin ücretsiz planının kullanıcılarına sunulacağını açıkladı.

Kaynak:

OpenAI debuts GPT-4o ‘omni’ model now powering ChatGPT – TechCrunch

OpenAI releases GPT-4o, a faster model that’s free for all ChatGPT users – The Verge