Skip to main content

OpenAI CEO’su Sam Altman, OpenAI’ın Google’a rakip bir arama motoru tanıtacağı iddialarını yalanladı.

Birkaç gündür OpenAI’ın yapay zekâ destekli arama motoru tanıtacağına dair söylentiler var. Reuters’ın paylaştığı bilgilere göre; OpenAI, Google’a rakip yapay zekâ destekli arama motorunu Google’ın I/O etkinliğinden önce, yani bugün, 13 Mayıs Pazartesi günü piyasaya sürecekti.

OpenAI’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi ancak şirketin CEO’su Sam Altman, bu iddiaları yalanladı ve “sihir gibi” bir şey tanıtacaklarını söyledi.

Altman, X paylaşımında, Pazartesi günü için OpenAI’ın bir duyuru yapacağını ancak bu duyurunun arama motoru veya GPT-5 duyurusu olmayacağını ifade etti. Bunun yerine, insanların seveceği, “sihir gibi hissettiren bir şey” olacağını söyledi.

OpenAI’ın gönderisinde de, yapılacak duyurunun ChatGPT ve GPT-4 ile ilgili güncellemelerle ilgili olacağı belirtiliyor.

The Verge, OpenAI’ın Google çalışanlarını agresif bir şekilde kendi bünyesine katmak ve ürünü yakında piyasaya sürmek için yoğun bir şekilde çalıştığını, öte yandan Bloomberg ve The Information, henüz kesin bir lansman tarihi olmayan bir arama ürünü üzerinde çalışıldığını bildirmişti. Tüm bu iddialar da teknoloji dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Kaynak: Sam Altman shoots down reports of search engine launch ahead of Google I/O – The Verge