Skip to main content

TikTok, belirli kullanıcı arama sorgularına ilgili arama sonuçlarını öneren ve ChatGPT yapay zekâsını içeren yeni bir arama sonuçları özelliğini test ediyor.

TikTok, üretken yapay zekâ kullanımı da dahil olmak üzere daha kapsamlı bir arama sonuçları sayfasını test ediyor. Bu özellik, “aramada öne çıkanlar” olarak adlandırılıyor. Bazı arama sonuçları sayfalarının üstünde yapay zekâ sonuçlarının bir kısmı görünüyor ve bu bölüme tıklanarak tam yanıtı içeren yeni bir sayfa açılıyor.

Sonuçları açıklayan bir sayfa, materyalin ChatGPT kullanılarak üretildiğini ve TikTok’un içeriği “algoritma aramanızla ilgili bulduğunda” görüntülediğini belirtiyor. Bu özellik şimdilik sınırlı çünkü tüm sorguların yapay zekâyla oluşturulan yanıtları bulunmuyor.

Yapay zekâ tarafından oluşturulmuş olarak etiketlenmeyen, “aramada öne çıkanlar” adı verilen benzer bir özellik de var. Bunlar da arama sonuçlarının en üstünde görünüyor, ancak bu bilgilerin nereden geldiği (örneğin, videoları mı özetliyor yoksa başka bir yerden mi alındığı) net değil. TikTok tarafından da konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.

Kaynak: TikTok is testing AI-generated search results – The Verge