Skip to main content

Yapay zekâ çipleri üretmeye başlayan ARM, ilk ürünlerini 2025’te piyasaya sürmeyi, yıl sonuna kadar da seri üretime başlamayı planlıyor.

SoftBank bünyesine dahil olan İngiltere merkezli İngiltere merkezli çip üreticisi ARM Holding, ilk yapay zekâ çiplerini 2025 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Nikkei’ın haberine göre, şirket yapay zekâ çipi birimi kuruyor ve 2025 baharına kadar bir prototip geliştirmeyi hedefliyor. Haberde ARM’ın yapay zekâ çiplerinin seri üretimine 2025’in sonbaharında başlamayı hedeflediği, seri üretim sürecini ise fason şirketlere bırakacağı belirtiliyor.

Bununla birlikte ARM, milyarlarca doları bulan çip geliştirme sürecinde çatı şirketi SoftBank’in desteğini de alarak ilk geliştirme maliyetlerini karşılayacak. Seri üretim sistemi kurulduktan sonra yapay zekâ çip işinin SoftBank’in bünyesine alınabileceği de belirtilenler arasında. SoftBank’in üretim kapasitesini güvence altına almak için halihazırda Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp (TSMC) ve diğer önde gelen çip üreticileriyle üretim konusunda pazarlık yaptığı da belirtiliyor.

Çip tasarımlarının lisansını alan ve telif hakları yoluyla para kazanan ARM, operatörlerin yeni yapay zekâ modellerine güç sağlamak ve Nvidia’ya olan bağımlılıklarını azaltmak için kendi çiplerini üretmeye çalıştığı veri merkezi pazarına adım atmayı planlıyor.

Bakalım ARM’ın yapay zekâ çip üretimi hamlesi, sektördeki rekabeti artıracak mı bekleyip göreceğiz.

Kaynak: Arm plans to launch AI chips in 2025, Nikkei reports – Reuters