Skip to main content

Digital Age Tech Summit 2024 kapsamında düzenlenen Creative AI Challenge yarışmasının kazananları açıklandı.

“Yarının Zekâsı” teması ile 16 Mayıs’ta Divan Kuruçeşme’de düzenlenecek Digital Age Tech Summit’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Creative AI Challenge yarışmasının kazananları belli oldu.

Creative AI Challenge kapsamında yapay zekâ teknolojilerini kullanarak içerik üreten yarışmacılar, “tasarım”, “kısa hikâye” ve “müzik” olmak üzere üç farklı kategoride yarıştı. Tasarım kategorisi için belirlenen ana tema “aşk”ken, kısa hikâye kategorisi “insan-makine ilişkisi”ne ve müzik kategorisi ise “doğa”ya odaklandı.

Tasarım kategorisinde birinci olan isim Melisa Karataş oldu. Karataş’ın projesi “ArtifiLove”

Tasarım kategorisi birincisi: Melisa Karataş – ArtifiLove

Tasarım kategorisinde birinci olan isim Melisa Karataş oldu. Karataş’ın projesi “ArtifiLove” adını taşıyor. Kategoriyi değerlendiren jüri Creative Society oldu.

Müzik kategorisinde de birinciliği Erkan Ceylan, “Rüzgârın Çocukları – Anadolu’nun Mirası” adlı projesi ile kazandı. Bu kategoriyi değerlendiren jüri ise maNga oldu.

 

Kısa hikâye kategorisinde ise ödüle layık bir başvuru bulunamadı. MediaCat editoryal ekibi tarafından oluşturulan kısa listeyi değerlendiren Başar Başaran, yapılan değerlendirme sonucunda ödül vermeyi uygun bulmadıklarını belirterek, “Elimize ulaşan hikâyelerde arayıp da bulamadığımız, AI ile hikâye yaratmak teknik kabiliyetinin insanın hikâye anlatma güdüsünün ele aldığı duygu ve sezgi gibi özellikleriyle buluşabilmiş olmasını görmekti. Bize gelen hikâyelerde teknik imkânlarla böyle bir insani işbirliği bulamadık. Hiçbir örnek bizi bir hikâye dinlemenin coşkusuna erdiremedi. Marifetten öteye gitmeyen birtakım formüllerle ortaya çıkan ‘hikâye formunda’ yazılmış metinler okuyanda bir aşinalık, özdeşlik yahut paydaşlık hissettirme özelliğine sahip değildi. Bu anlamda işin çok başında olduğumuzu fark ettik. Dolayısıyla bu kategoride ödül vermeyi uygun bulmadık” dedi.