SOSYAL AĞLAR

Erdem Akın Temel | 01.08.2022 - 14:28

Instagram’dan geri adım

Instagram CEO’su Adam Mosseri, platformda yapılacak değişiklikler konusunda geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalar ile Instagram kullanıcılarını kızdırmıştı. Şirket, geri adım atıyor.

Geçtiğimiz hafta, Instagram’da yapılacak olan değişikliklere dair bir açıklama yapan CEO Adam Mosseri, Instagram kullanıcılarının tepkileri ile karşılaşmıştı.

Mosseri, özetle, uygulamanın tam ekran deneyimi sunmak üzere yeniden tasarlandığını ve o halinin test edilmeye başlandığını, uygulama için videoların fotoğraflardan daha değerli hale geldiğini, dolayısıyla video içerikleri önceleyeceklerini ve son olarak, kullanıcıların şikayetçi oldukları içerik ve hesap önerisi algoritmasının özellikle içerik üreticiler için çok önemli olduğunu, kullanılmaya devam edeceğini, fakat kendisinin de bu algoritmanın yeterince iyi olmadığını düşündüğünü açıklamıştı.

Mosseri, Platformer yazarı Casey Newton’a verdiği röportajda, Instagram’ın geri adım atacağını açıkladı. Instagram, tam ekran deneyiminden vazgeçecek; uygulamanın önerdiği içerik ve hesap sayısı azaltılarak, insanların arkadaşlarının paylaştıkları içerikleri daha fazla görmeleri sağlanacak. Kullanıcıların fotoğraftan çok video paylaştıklarını ve izlediklerini belirten Mosseri, fotoğraf paylaşım özelliğinin korunacağını daha önce belirtmişti.

Mosseri, bu adımların geçici olduğunun altını çizdi. Instagram, yapılacak değişiklikleri tekrar değerlendirecek.

Sosyal medya şirketlerinin bir süredir TikTok’un izinden gittikleri biliniyor. Mosseri’nin açıklaması da Instagram kullanıcıları arasında Instagram’ın TikTok’laşması olarak yorumlanmıştı. Bu süreçte en çok ön plana çıkan paylaşım, Tati Bruening tarafından yapılan “Make Instagram Instagram again” (“Instagram’ı yeniden Instagram yapın”) paylaşımı oldu. 2 milyon 250 binden fazla kullanıcı tarafından beğenilen ve Kylie Jenner ve Kim Kardashian tarafından da yeniden paylaşılan bu içerik, Mosseri’nin de dikkatini çekti. Instagram kullanıcıları da Instagram’ı sevdiklerini, TikTok’u ya da orijinali varken sahte TikTok haline gelen bir Instagram’ı kullanmak istemediklerini belirttiler.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

▵✖️tati (@illumitati)’in paylaştığı bir gönderi