GERÇEK ZAMAN

Erdem Akın Temel | 01.08.2022 - 16:11

MIT, ultrasonu pul boyutuna indirdi

MIT mühendislerinin ultrason teknolojisini bir pul boyutuna indirdikleri çalışmanın makalesi Science’ta yayımlandı.

MIT (Massachusetts Institute of Technology) mühendisleri, ses dalgalarının yardımıyla vücuttan anlık ve yüksek kalitede görüntü alınmasına imkân sağlayan ultrason teknolojisinde bir devrime imza attılar. Bilindiği üzere, yaygın olarak kullanılan ultrason teknolojisi, özel ve taşıması pek de kolay olmayan cihazlara gereksinim duyuyor. Ultrason teknolojisi üzerinde çalışmalarını sürdüren MIT mühendisleri, ultrason cihazını pul büyüklüğünde çıkartmalara entegre etmeyi başardılar.

İki santimetrekare büyüklüğünde ve üç milimetre kalınlığında olan ultrason çıkartmaları, 48 saat boyunca kesintisiz olarak görüntü sağlama kapasitesine sahipler. Halihazırda aktarılan verilerin okunması için çeşitli cihazların kullanımlarını gerektiren bu çıkartmaların gelecekte kablosuz bir şekilde veri aktarımı yapabilecekleri düşünülüyor.

Konuyla ilgili olarak Science dergisinde yayımlanan makalenin kıdemli yazarlarından Xuanhe Zhao, akıllı telefonlara veri aktarımı yapabilmeyi ve aktarılan görüntüleri istendiğinde yapay zekâ yardımı ile inceleyebilmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Kaynak: MIT engineers develop stickers that can see inside the body – MIT News