SOSYAL MEDYA

Burcu Şahin | 21.11.2018 - 10:28

Instagram’a sahte takipçi ve beğeni satın alma dönemi sona eriyor

Instagram, sahte beğeni ve takip işlemlerini silmeye başlayacağını açıkladı.

Instagram, takipçi ve beğeni sayısını artırmak için üçüncü parti uygulamalarla takipçi ve beğeni satın alan kişilere karşı yeni bir uygulama başlattı.

Sosyal medya platformlarında popüler olmak isteyen kişiler, herhangi bir engelle karşılaşmadan rahatlıkla takipçi, yorum ve beğeni satın alarak Instagram botlarına hizmet ediyorlar. Bunun için, takipçi ve beğeni sayılarını belirterek karşılık gelen ücretini ödemeleri yeterli oluyor. Bu botlardan kurtulmak isteyen Instagram yeni uygulamasını devreye alıyor.

Instagram yaptığı açıklamada, üçüncü parti uygulamaları kullanan ve sahte takipçi, beğeni ve yorum alan kullanıcıları uyarak, sahte kullanıcıları platformlarından temizleyeceğini belirtti. Ayrıca organik olmayan beğeni, takip ve yorumların Instagram’ın topluluk kurallarını ihlal ettiğinin altı çizildi.

Instagress ve Social Growth gibi takipçi artırmaya yönelik popüler bot uygulamalarından bazıları kapatıldı ancak InstarocketProX ve Boostio gibi üçüncü taraf uygulamalar ücret talep etmeye devam ediyor.

Sahte hesaplar konusunda en titiz davranan şirketlerden olan Twitter, belirli periyotlarda listeleme yaparak bu hesapları siliyordu. Geçmişte sahte hesapları silen Instagram ise, sahte beğenilere karşı bir adım atmamıştı. Platform, bu tarz servisleri kullanan hesapları tespit etmek için makine öğrenimli bir sistemden faydalandığını belirtti. Instagram’ın yayınladığı resmi açıklamaya buradan ulaşabilirsiniz.