Skip to main content

Microsoft’un Activision Blizzard satın alımına yönelik İngiltere’den beklenen onay çıktı.

Hatırlarsanız Microsoft’un Activision Blizzard satın alma anlaşmasını 13 Ekim Cuma günü tamamlamayı planladığını sizlere aktarmıştık.

Ve beklenen oldu, İngiliz Rekabet ve Pazarlar Kurumu (Competition and Markets Authority – CMA), Microsoft’un Activision Blizzard’ı bulut oyun hakları hariç 68,7 milyar dolara satın almasına onay verdi. Activision Blizzard’ın bulut oyun haklarını ise Ubisoft satın alacak.

CMA’in X’te yaptığı paylaşımda “Microsoft’un Activision’ı bulut oyun hakları olmadan satın almasına yönelik yeni anlaşmayı onayladık. Ağustos ayında Microsoft, Activision’ın bulut oyun haklarını Microsoft yerine Ubisoft’un satın almasını öngören bir taviz verdi. Bu yeni anlaşma, Microsoft’un bulut oyunlarındaki rekabeti engellemesini durduracak ve Birleşik Krallık’taki bulut oyuncuları için rekabetçi fiyat ve hizmetleri koruyacak” ifadeleri yer aldı.

CMA, nisan ayında Microsoft’un Activision’ı satın almasını bulut oyun pazarında Microsoft’u çok daha baskın hale getireceği yönündeki endişeler nedeniyle engellediğini açıklamıştı. Microsoft da bunun üzerine geçen ay Activision Blizzard’ı satın almak için yeni bir anlaşma sunmuştu. Bu yeni anlaşma kapsamında, Microsoft’un mevcut ve gelecek 15 yıl içinde piyasaya sürülecek tüm yeni Activision oyunlarının bulut yayın haklarını almayacağı, bu hakların Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının öncesinde Ubisoft’a satılacağı belirtilmişti.

CMA Genel Müdürü Sarah Cardell yaptığı açıklamada “CMA, rekabete zarar veren, tüketiciler ve işletmeler açısından kötü sonuçlar doğuran birleşmeleri önleme konusunda kararlıdır. Activision’ın bulut yayın haklarının Ubisoft’a satılmasıyla, Microsoft’un bu önemli ve hızla gelişen pazar üzerinde hâkimiyet kuramayacağından emin olduk” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Microsoft’s $68.7 billion purchase of Activision Blizzard finally gets UK approval – engadget