Skip to main content

Microsoft’un Activision Blizzard satın alımı, Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (CMA) tarafından engellendi.

Ocak 2022’den bu yana Xbox çatı şirketi Microsoft; Call of Duty, Diablo, Warcraft ve Overwatch gibi serilerin arkasındaki video oyun geliştiricisi Activision Blizzard’ı satın almaya çalışıyor. Ancak bu satın alma girişimi büyük bir sorunla karşı karşıya. İngiliz yetkililer Çarşamba günü yaklaşık 69 milyar dolarlık anlaşmayı, bunun oyuncular için “daha yüksek fiyatlar ve daha az seçenekle” sonuçlanacağını söyleyerek reddetti.

Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasa Kurumu (Competition and Markets Authority-CMA), Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma girişimini, bulut oyun pazarı üzerindeki potansiyel olumsuz etkisi nedeniyle engelledi.

Microsoft, ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicileri satın alımının video oyun endüstrisindeki rekabete zarar vermeyeceğine ikna etmeye çalışıyor.

Microsoft ve Activision karara itiraz etmeyi planlıyor. Twitter’daki paylaşımında Microsoft Başkanı Brad Smith, şirketin satın alma işlemine “tamamen bağlı” kaldığını ve “Activision Blizzard’ın popüler oyunlarını 150 milyon cihazda daha kullanılabilir hale getirmek için şimdiden sözleşmeler imzaladığını” belirtti.

Kaynak: Microsoft’s Activision Deal Hits Major Roadblock Over Effect on Consumers – CNET