Skip to main content

Yapay zekâ destekli sağlık koçu hizmeti; kullanıcıları egzersiz yapmaya, iyi beslenmeye ve uykularını iyileştirmeye teşvik ediyor.

Yapay zekâ teknolojileri, her geçen gün sağlık alanında kendine daha fazla yer buluyor. Bloomberg’in haberine göre, Apple egzersiz, beslenme ve uyku için kişiselleştirilmiş programlar oluşturmak üzere Apple Watch verilerinden yararlanan, Quartz adlı yapay zekâ tabanlı bir sağlık koçu geliştiriyor.

Abonelik gerektiren bu hizmetle, Apple yapay zekâyı kullanarak kullanıcılar için beslenme, sağlık veya uyku tüyoları verebilecek. Quartz’ın gelecek yıl piyasaya sürülmesi planlanıyor, ancak ertelenebileceği veya iptal edilebileceği de iddia ediliyor.

Aynı Bloomberg haberi, Apple’ın yakın gelecekte iPadOS 17’nin bir parçası olarak iPad için bir sağlık uygulamasını da tanıtacağını ve bunun, Apple’ın sağlık kolunun odak noktalarından biri olan hasta ve doktor arasındaki sağlık bilgisi paylaşımını potansiyel olarak kolaylaştıracağını söylüyor. Bu yıl sağlık uygulamasına duygu takibi ve miyop gibi görme sorunlarını yönetmek için araçların ekleneceğini de belirten Bloomberg, iPad sağlık uygulaması güncellemesiyle birlikte bu araçların bu yıl 5 Haziran’da düzenlenecek Apple’ın Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda (WWDC) duyurulacağını söylüyor.

Kaynaklar:

An AI Health Coach? Apple Could Be Working on It – CNET

Apple is reportedly developing an AI health coach for Apple Watch – engadget