Skip to main content

Artifact, makaleleri özetleyebilecek yeni bir yapay zekâ özelliğini duyurdu.

Instagram’ın kurucu ortaklarının kısa süre önce kullanıma sunduğu haber uygulaması Artifact, makaleleri özetleyebilecek yeni bir yapay zekâ özelliğini duyurdu.

Bu yeni güncellemeyle, ekranın üst kısmındaki “Aa” simgesine ve ardından “Özetle” seçeneğine dokunularak makale özetleri oluşturulabiliyor. Kısa bir süre sonra yapay zekâ tarafından oluşturulan özet, ekranın üst kısmında siyah bir kutu içinde görünüyor.

Bu siyah kutudaki üç noktalı menüye dokunulduğu zaman “Beş Yaşındaymışım Gibi Açıkla”, “Emoji”, “Şiir” ve “Gen Z” olmak üzere farklı özet stilleri çıkıyor. Yani Artifact’in makaleleri özetleyen yapay zekâ özelliği; “Beş Yaşındaymışım Gibi Açıkla” seçimi ile daha basit bir özet, “Emoji” seçimi ile sadece emoji’den oluşan bir özet, “Şiir” seçimi ile şiir gibi bir özet ve son olarak “Gen Z” seçimi ile Z Kuşağı tarzında bir özet oluşturabiliyor.

Artifact yaptığı açıklamada “Bu özelliğin tam metni okumaya başlamadan önce bir makalenin üst düzey noktalarını anlamak için yararlı bir araç olduğuna inanıyoruz. Özetlerin makalenin tamamının yerini alamayacağını belirtmekte fayda var. Yapay zekâ güçlüdür, ancak zaman zaman hata yapabilir. Bu nedenle tam metni okurken özetin makaleyle eşleştiğini doğrulamak önemlidir” ifadelerine yer verdi. Artifact ayrıca bu stillerin kullanışlı olmaktan çok eğlenceli olmasının amaçlandığını, gelecekte stillerin değiştirilebileceğini ve yenilerinin eklenebileceğini belirtti.

Kaynak: Artifact can now summarize and explain articles to you like you’re five –  The Verge