Skip to main content

Microsoft oyun dünyasında günden güne elini güçlendiriyor.

Call of Duty, World of Warcraft ve Diablo gibi oyunların geliştiricisi olan Activision Blizzard, Microsoft tarafından 68,7 milyar dolara satın alınıyor.

Microsoft, Activision Blizzard’ın satın alım sonrası Tencent ve Sony’nin ardından dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi olacağını açıklarken, yine süreç tamamladıktan sonra Warcraft, Diablo, Overwatch, Call of Duty ve Candy Crush gibi dünyaca ünlü oyunların hak sahibi olup stüdyonun geliştirdiği oyunları Xbox Game Pass’a ekleyecek. Xbox Game Pass’ın an itibarıyla 25 milyon abonesi bulunuyor.

Aylarca cinsel taciz suçlamaları ile çalkalanan Activision Blizzard’dan 40 çalışanın istifa ettiği öğrenilirken, şirket “sürekli cinsel taciz” kültürünü teşvik ettiği yönünde eleştirilmiş, ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyon’na (The US Equal Employment Opportunity Commission) 18 milyon dolar ceza ödemişti.

Microsoft bu sorunları nasıl çözeceğine dair bir açıklama yapmasa da Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick’in görevine şimdilik devam edeceği biliniyor. Anlaşmanın yapılmasının ve Microsoft’a geçişin tamamlanmasının ardından Kotick görevinden ayrılacak, şirket direkt olarak Microsoft Gaming’e ve Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer’a bağlanacak.

Microsoft, yaklaşık bir yıl önce bir başka önemli oyun stüdyosu Bethesda’yı (ZeniMax Media) 7,5 milyar dolara satın alarak bünyesinde barındırdığı oyun stüdyosu sayısını 23’e çıkarmıştı.

Kaynak: Microsoft to acquire Activision Blizzard for $68.7 billion – The Verge